Loobujad tuuakse teistele eeskujuks

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

FOTO: Elmo Riig / montaaž

Tänavu suvel algas Euroopas suitsetamisvastane kampaania, mis ei keskendu sigarettide kahjulikkusele või suitsetamise võimalikele tagajärgedele, vaid tubakast loobujate paremale elule.

Tarmo on sündinud ja kasvanud Tartus. Et kõik tema lähedal suitsetasid, haaras ka tema 12aastaselt sigarettide järele ja oli tosin aastat suitsetamisest suisa sõltuvuses.

«Ühtäkki taipasin, et olen pool oma elu suitsetanud. Tõmbasin kolm pakki sigarette päevas, ei jõudnud midagi teha ja elasin suhteliselt igavat elu,» rääkis Tarmo justkui mingi noomiva reklaami teksti. Aga reklaam see siiski ei ole. See on päriselu ja samasuguses olukorras on Euroopa Liidu andmeil sajad tuhanded inimesed.

Nüüdseks 33aastane Tarmo jättis sigaretid sinnapaika üheksa aastat tagasi. Ta loobus päevapealt ja pärast seda pole ta ühtegi sigaretti tõmmanud.

Abivägi internetis

«Eks-suitsetajad on peatamatud» kõlab kampaania tunnuslause. 1988. aasta jaanuaris suitsetamisest loobunud Euroopa Komisjoni tervise ja tarbijapoliitika voliniku John Dalli sõnul tähendab see seda, et inimesed, kes on sigaretid kõrvale heitnud, saavutavad rohkem ning elavad paremat ja täisväärtuslikumat elu.

«Loobusin aastaid tagasi suitsetamisest ja tean, kui raske see olla võib. Usun, et see kampaania ja toetusprogramm aitavad meil inimeste elu muuta,» rääkis Dalli.

Suitsetamisest loobujate toetuseks on loodud tugiprogramm «iCoach», millega liitunud inimest ei kohustata millekski. Dalli sõnul leiavad sealt endale midagi nii need, kes on juba aastaid sigaretita, kui need, kes alles üritavad maha jätta või kel isegi seda mõtet ei ole.

Tugiprogramm «iCoach» on internetipõhine ja interaktiivne, analüüsides kasutaja antud andmete põhjal tema suitsetamisharjumust ning pakkudes nõuandeid suitsetamise vähendamiseks või sellest loobumiseks.

Kasutajad näevad oma edusamme ja tagasilangusi igapäevasest statistikast ning saavad teha teste. Iga kuu lõpul koostab «iCoach» talle antud andmete põhjal raporti, mis pakub tagasisidet ja soovitusi. Kõik see tähendab kampaania võtmeisikute jutu järgi seda, et igaüks võib suitsetamisest loobumiseks valida oma rütmi.

Vajaks rangemat poliitikat

John Dalli sõnul on tänavu juunist käima läinud programmiga liitunud selle kasulikkust tunnistanud. Voliniku hinnangul tõuseb suitsetamisest loobumisest kasu nii inimestele kui tervele riigile.

«Suitsetamisega kaasnevad tervisekahjustused, mis tähendavad suuremat koormust riigi tervishoiusüsteemile, maksumaksjale ja riigile endale,» selgitas Dalli.

«Suitsetamisest loobumine on vastutustundlik tegu nii endale kui oma kaasmaalastele mõeldes.»

Seetõttu oleks lisaks sellistele kampaaniatele nagu «Help, elagem tubakata!» ja «Eks-suitsetajad on peatamatud» vaja ka rangemat poliitikat.

Euroopa Liit on suitsetamist reguleerinud 2001. aastast, mil võeti vastu tubakatoodete direktiiv. Sellega tuli tootjaile kohustus märgistada tubakatooted sigarettide kangust näitava sildiga ja kirjutada pakendile sigarettide koostisosad.

Määrati ka maksimaalne lubatud tõrva- ja nikotiinikogus. 2003. aastal keelustati tubakareklaam. Lisaks soovitab komisjon igal liikmesriigil tubaka levikut ja kasutamist piirata. Selle näiteks on suitsuvabade tsoonide kehtestamine ehk avalikes kohtades suitsetamise keelustamine.

Tervisevoliniku sõnul võiks minna sellest kaugemalegi. «Sigarettide hankimine on ju võimalik muuta inimesele nii tüütuks, et suitsetamisest saadav mõnu ei kaalu seda ebamugavust üles. See peaks jääma iga riigi enda teha. Veel parem oleks, kui inimesed ise taipaksid, et suitsetamisest ei sünni midagi head,» rääkis John Dalli.

Suitsetamisest loobumise kampaania keskendub positiivsete näidete eeskujul 25—34aastastele inimestele, see tähendab, et selle sihtrühm on ligi 28 miljonit inimest. Euroopa Komisjoni andmeil on tubakas suurim ennetatava surma põhjus Euroopa Liidus. Igal aastal sureb suitsetamisega seotud põhjustel 650 000 inimest.

Euroliidu kõige inspireerivamad sigaretist loobumise edulood

Elisabeth (Austria): Ma püüan suitsetamisest loobuda ja liitusin «iCoachiga». Selle peamine põhjus on mu tütred. Üks on kaheksa- ja teine üheksa-aastane ning nad muretsevad minu pärast. Koolis räägiti neile, et suitsetajad surevad noorelt. Tean, et sellest loobumine annab mulle rohkem energiat ja paneb mind end paremini tundma.
Veel rohkem loodan vähenevat riski, et mu tütardest saavad suitsetajad. Olen kindel, et suudan seda. Raseduse ja imetamise ajal ei suitsetanud ma ainsatki sigaretti. Alustasin uuesti puhtalt rumalusest, aga nüüd lõpetan päriseks. Mul on lihtsalt liiga palju kaalul.

Tarmo (Eesti): Alustasin suitsetamist 12aastaselt. Kõik minu elus suitsetasid: mu ema, isa, vennad, nii et see oli mulle loomulik. Kui olin 17, suitsetasin vahel isegi 60 sigaretti päevas. See muutis mu laisaks, passiivseks ja ükskõikseks.
Kui ma 24aastaseks sain, koitis mulle, et olin pool oma elust suitsetanud! Peas käis mingi klõps ja ma jätsin maha. Sellest päevast alates on mul olnud rohkem energiat, suitsetamine ei sega mu elu, mul on rohkem raha, saan reisida ja uute inimestega kohtuda. Miski ei hoia mind tagasi. Pärast suitsetamisest loobumist ei lase ma millelgi end tagasi hoida.

Ghislain (Prantsusmaa): Jätsin suitsetamise seitse aastat tagasi ja pärast seda hetke pole ma kordagi peatunud. Olen end iga päev täiendanud. Kolm aastat tagasi hakkasin võistlema ränkadel triatlonidel. Sel sügisel osalen ultratriatlonil, kus ma ujun kümme kilomeetrit, sõidan 480 kilomeetrit rattaga ja jooksen 84 kilomeetrit.
Seda poleks ma suitsetamisest loobumiseta iialgi teha saanud. Olen enda üle väga uhke. Suitsetajana tundsin end nõrgana, lubasin nikotiinil end kontrollida ja olin piiratud. Nüüd tunnen end tõeliselt peatamatuna. Ma ei naase iial vana elu juurde.

Klemen (Sloveenia): Ma tean, mida tähendab kaotamine: kaotasin paari aastaga naise, firma ja elu säästud. Ma jõudsin põhja ja otsustasin kaotada ka kaalu. Siis tahtsin kaotada ka oma nikotiinisõltuvuse.
Kõik see tegi minust teise inimese: võtsin end kokku, ma olen tervem, tunnen end hästi ja säästan raha, et seda õigesti kasutada. Nii et tõesti tunnen end peatamatu endise suitsetajana ja ma tean, et «iCoach» aitab mul seda tunnet säilitada.

Martina (Tšehhi): Tegin esimese suitsu teismelisena ja see maitses nagu vabadus. Paari aastaga muutsid needsamad sigaretid mu orjaks. Ma loobusin, sest tahtsin oma vabadust tagasi. Nüüd ei pea ma enam muretsema, kus on mu sigaretid või kas mu välgumihkel töötab.
Ma ei karda olukordi, kus ma ei saa suitsetada, ei närvitse pikkade lendude või kinoskäigu pärast. Ma ei haise enam nagu tuhatoos ega pea muretsema selle pärast, et mu poeg mind suitsetamas näeb. Ma olen sellest kõigest vaba!

Herit (Taani): Ma olen 29aastane. 30. sünnipäevaks olin pool oma elu suitsetanud. Niisiis oli tagumine aeg loobuda. Liitusin «iCoachiga» ja lubasin endale, et järgmisel sünnipäeval olen suitsuvaba.
Ma ei haise enam suitsu järele ja olen tervem, ma pole enam kontrolliva sõltuvuse ohver. Lõin kokku, kui palju raha mul aastas sigarettidele kulub, ja minu üllatuseks on sellest piisavalt, et sõita tõeliselt ilusale puhkusele. Oleksin parema meelega troopilisel saarel, kui reostaksin end sigarettidega. See on kindel!
Allikas: Euroopa Komisjon

Tagasi üles