VILJANDIMAALASTENA tahame kõik, et majandus õitseks ning piirkonnas käiks vilgas ja sündmusterohke toimetamine ka mujal kui suurtes keskustes. Teame, et igasugustel kultuuri- ja spordisündmustel on enamasti laiem mõju: need elavdavad majandust, sest annavad piirkonna ettevõtjatele tööd ja loovad teenimisvõimalusi.
Ralli toob maakonnale madalhooajal kasu
Teatavasti uurib ja analüüsib konjunktuuriinstituut käesoleval aastal Suure-Jaani muusikafestivali ja Viljandi pärimusmuusika festivaliga kaasaskäivat kaudset kasu, ent
uurimatagi on selge, et kaudset majanduslikku kasu toob Viljandi linnale ja maakonnale ka homme ja ülehomme maakonna teedel sõidetav Alo-TV Mulgi ralli.
See annab tööd ja teenistust meie majutuskohtadele, toitlustusasutustele, kauplustele ja teistele ettevõtjatele, sealhulgas maakonnalehele «Sakala». Ja majanduse edu on heaolu alus.
Võistlusena pakub ralli põnevust ja närvikõdi nii arvukatele osalejatele kui pealtvaatajatele. Usun, et see kõik kaalub üles tavalisest suurema müra ja liikluses tekkida võivad tõrked.
KUI EELNIMETATUD üritused, Suure-Jaani muusikafestival ja Viljandi pärimusmuusika festival on kavas suvel, siis Mulgi ralli eripära on olnud, et see leiab aset turismi madalhooajal. Külalisi Viljandimaale meelitada on siis märksa keerulisem ning nende tulek on kogu maakonna arengut silmas pidades märkimisväärselt tähtis.
See on peamisi põhjusi, miks Viljandi maavalitsus on ralli korraldajaid aastate vältel võimaluste piires toetanud ja kavatseb toetada tulevikuski, kui eestvedajatel on soovi ja jaksu seda põnevat sündmust organiseerida.
SIINKOHAL SOOVIN tunnustada kõiki ettevõtjaid, kes on aastate jooksul Mulgi ralli teoks saamisele kaasa aidanud, ning omavalitsusi, kes on kõnealust üritust toetanud — olgu siis ise või Viljandimaa omavalitsuste liidu kaudu. Usutavasti leiavad korraldajad siitmailt tuge ja abi ka järgmiste võistluste puhul.
Toetama ei pea ilmtingimata rahaga. Suur abi on sellestki, kui aidatakse kaasa nõu, jõu ja koostööga. Hiljuti, kui maavalitsuses oli kõne all järgmise, 2012. aasta Mulgi ralliga seonduv, tõid korraldajad esile järgmise näite.
Teatavasti on teedel ja nende seisukorral ralli õnnestumises suur osa. Kummatigi peavad need taluma võistluse ajal suurt koormust, mistõttu märgatav osa ralli eelarvest on alati plaanitud sellele järgnevaks teehoolduseks.
Omavalitsused, kelle teedel ralli sõidetakse, saaksid korraldajatele üsna hõlpsalt tuge pakkuda, arvestades korralise teehoolduse graafikus võistlusega ning plaanides hoolduseks võistlusjärgse aja.
Kõvadel kinnisõidetud teedel on ralli ajal tekkivad kahjustused märksa väiksemad kui nendel, millest teehöövel on äsja üle käinud. Kuigi vallajuhtide või teehooldusfirma kavatsused on olnud head — nad on soovinud, et võistlejatel oleks siledam sõita —, kulub selliste teede sõidukorda seadmiseks hiljem kindlasti palju rohkem raha ja vaeva. Pealegi pakuvad rallisõitjatele võimaluse end proovile panna just karmid teeolud.
Kindlasti leidub teisigi valdkondi, kus saaks koostööd tehes ralli korraldamisele kaasa aidata.
Maavanemana ning tehnika- ja spordihuvilisena on mul hea meel tõdeda, et tugeva kultuurimainega Viljandi linnal ja maakonnal on ühtlasi tugevad tehnikaspordi traditsioonid. Hoian korraldajatele pöialt, et teostuks nende plaan pakkuda järgmisel aastal ralli pealtvaatajatele ja osalejatele üle hulga aja taas ka põnevat linnakatset.
Tunnustan Mulgi ralli korraldajaid, kes on napimaks muutunud eelarve kiuste eestlasliku visadusega raskused ületanud ja ürituse järjepidevust edasi kandnud.
Raskuste ilmnedes oleks ju lihtne traditsioon lõpetada ja võistlus korraldamata jätta, kuid kord katkenud jada on keeruline taaselustada. Mulgi ralli on leidnud meie maakonna traditsiooniliste ürituste reas ning huviliste kalendris ja südames kindla koha.