Poolsada aastat Viljandi spordihoone küljes seisnud tsemendist kujud on aja jooksul nii pudedaks muutunud, et linn laseb need lähinädalatel alla võtta.
Linn võtab pudedad skulptuurid maha
Viljandi majandusameti peaspetsialisti Jaan Lukase sõnul on skulptuurid nii halvas seisus, et neid enam taastada ei saa. Seetõttu on linnajuhtidel kavas lasta vanade kujude abil vormid valada ning seejärel täiesti uued skulptuurid valmistada.
Kujud pudenevad tänavale
Eriti halvas seisus on naise figuur, mille tükid hakkasid talvel koos lumega maja ette tänavale pudenema.
Kujude tarbeks hoone fassaadile tehtud orvasid tühjaks jätta ei saa, sest spordihoone asub muinsuskaitsealal ning selle välisilmet ei tohi muuta. Kui kiiresti uued skulptuurid valmis saavad, ei osanud linnaametnik arvata.
Enne kui linnavalitsus sai otsustada, mida betoonist kujudega ette võtta, vaatas need üle kujur Peeter Leinbock. Tema hinnangul on lagunemise põhjused aeg ning materjal, mis sealsetesse oludesse ei sobi.
«Nii väikese kandepinnaga raudbetoonist detaile on väga riskantne teha,» sõnas ta. Leinbocki arvates võis kujude autor skulptor Ernst Kirss poolsada aastat tagasi ette näha, et skulptuurid tehakse pronksist, kuid millegipärast valati need betooni.
Et skulptuuridest paistab välja metallkarkass, on võimalik, et spordihoone külge on seatud hoopis omaaegsed skulptori tööversioonid.
Esialgu pole otsustatud, millest tuleks valmistada uued skulptuurid. Leinbocki hinnangul pole betooni mõistlik kasutada. Jaan Lukase sõnul pöördub linnavalitsus pärast skulptuuride maja küljest maha võtmist kujurite poole, et leida sobiv kunstnik, kes uute loomise enda peale võtaks.
Maja vajab remonti
Viljandi spordikeskuse juhataja Mati Jürisson on pool aastat tagasi «Sakalale» öelnud, et kogu vana spordihoone vajaks korralikku remonti. Paraku pole linnaeelarvest selleks seni raha leitud. Praegune kujude uuendamise kava ei näe ette kogu fassaadi remontimist.
Kettaga alasti naise ja karikaga alasti mehe skulptuurid pandi Viljandi spordihoone fassaadile 1958. aasta sügisel, kui maja valmis. Kahe meetri kõrgused tsemendist valatud figuurid toodi Tallinnast kunstitoodete kombinaadist ning nende autor on Ernst Kirss.
Tolleaegne valitsus andis küll karmi käsu kujud riidesse panna, kuid tänu kohalike spordiinimeste nutikusele jõudsid skulptuurid oma kohale seinaorvas sellisena, nagu autor need kavandanud oli.