L, 2.12.2023

Viljandimaal on suur puudus kokkadest ja õmblejatest

Madis Luik
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Töötukassa teateal on Viljandimaal suur puudus kokkadest. Pilt on illustratiivne.
Töötukassa teateal on Viljandimaal suur puudus kokkadest. Pilt on illustratiivne. Foto: Eero Vabamägi / Postimees

Töötukassa tööjõuvajaduse baromeeter näitab, et Viljandimaal on puudus kokkadest, õmblejatest ja hooldajatest. Eesti tööealine elanikkond väheneb ning on selge, et tulevikus peab pikenema inimeste tööelu ja vähenema mitteaktiivsete inimeste arv tööturul.

Töötukassa koostab kaks korda aastas tööjõuvajaduse baromeetrit, millega prognoositakse, millistel ametialadel on tööturul tööjõu ülejääk, puudus või tasakaal.

Viljandimaa viimatised hindamise tulemused näitavad, et parajasti on kõige suurem puudus kokkadest ja õmblejatest ning sotsiaalsektoris hooldajatest ja tegevusjuhendajatest. Peamised põhjused on mittestandardne tööaeg, loodetakse kõrgemat palka, kui tööandja on valmis maksma, ning transpordimured. Samal ajal on aga näiteks üle raamatupidajaid ning sekretäre-asjaajajaid.

Töötukassa roll töötuse ennetamises on aasta-aastalt suurenenud. Põhjuseid, miks inimene töötuks jääb, on mitu, samal ajal kurdavad tööandjad, et sobivate oskustega töötajaid on keeruline leida. Seega on üha olulisem, et tööotsijad oleksid valmis õppima ja tööandjad toetaksid töötajaid õppimise ajal.

Baromeeter prognoosib lühiajalist tööjõuvajadust ametite kaupa ning annab tööandjatele ja tööotsijatele ülevaate, millises piirkonnas ja valdkonnas on tööjõu nõudlus kõige suurem ning millistel ametialadel on tööjõu ülejääk, puudujääk või valitseb tasakaal. Lisaks täiendab baromeetri prognoos majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja Kutsekoja pikaajalisi kogu Eestit hõlmavaid tööjõuvajaduse prognoose. Tööjõuvajaduse prognoosi koostavad töötukassa maakondlikud osakonnad, kaasates vajaduse korral ka teisi eksperte.

Töötukassalt on võimalik tuge saada nii töötaval, tööd otsival kui ka õppival inimesel. Kõik tööealised, kes soovivad end täiendada või uut kutset omandada, on oodatud töötukassa karjäärinõustaja juurde. Aja saab broneerida e-töötukassas. Võimalik on saada igakuist õppetoetust ja töötukassa toetab nende erialade ja ametite õppimist, kuhu on vaja rohkem töötajaid ning kus juba praegu sobiva ettevalmistusega töötajaid napib.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles