Kunstilaager paneb laste silmad särama

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kolmeaastane Kiira ja tema ema Katrin Kurvits tunnevad ennast maalilaagris suurepäraselt.
Kolmeaastane Kiira ja tema ema Katrin Kurvits tunnevad ennast maalilaagris suurepäraselt. Foto: Elmo Riig / Sakala

Veel täna võivad Tallinna maanteed mööda sõitjad näha Mudiste lähedal Võivaku tiigi ääres maalijaid, kellest mõni on alles põlvepikkune.

Kui «Sakala» eile seda vahvat seltskonda uudistamas käis, istus kõige noorem, kolmeaastane Kiira ema süles ning liigutas püüdlikult pintslit. Nagu ema Katrin Kurvits naerdes kommenteeris, kippus pintsel väiksel maalijal vahepeal suhu lipsama, aga väike kogus vesivärvi suuremat kurja ei tee.

Loomulikult ei suuda nii väike kunstnik terve päev maalida. Aeg-ajalt vupsas ta emme sülest maha ning käis teiste põnnidega hullamas. Samuti meisterdas ta tiigi ääres rannaribal koos poistega liivakujusid.

Osalisi on igas vanuses

Laagri eestvedaja, külavanem Külli Hiiemäe-Metsar nentis, et mõlemal päeval on olnud laagris üle 20 osaleja. Lõviosa on ümbruskonna külade lapsed, aga üks pere oli tulnud ka Harjumaalt Kiili vallast.

Külli Hiiemäe-Metsar ütles, et kuigi laagris on rahvast igas vanuses, 60aastaseni välja, korraldati see eelkõige lastele mõeldes. «Peenikesel perel napib muidu suvel organiseeritud tegevust,» lausus ta.

Et mõte sündis alles kevadel, ei jõudnud korraldaja projektitoetust küsida ning on rakkes vabatahtlikuna. Suure-Jaani vald toetas 64 euroga paberi ja lõuendi ostmist ning huvikool laenas molbertid ja maalimisalused. Laagris osalejad pidid ise kaasa võtma pliiatsid, värvid, pintslid ja teravad käärid siluettide lõikamiseks ning söögimoona.

Õpetatakse mitut tehnikat

Laagrilistele jagavad näpunäiteid Tartu kunstikooli haridusega Külli Hiiemäe-Metsar ise, Olustvere kunstnik Ly Teder ning veel mitu kunstiga tegelevat inimest, näiteks Juta Räägel ja Ivi Herronen. Õpetatakse söejoonistust, akvarell-, guašš-, pastell- ja õlimaali ning ehete valmistamist. Tõnu Kukk jagab teadmisi ka siluettide lõikamisest.

Juta Räägel, kes parasjagu juhendas õlivärvidega maalimist, ütles, et laagrisse tulnud lapsed on väga õpihimulised. «Nad kuulavad tähelepanelikult ning esitavad küsimusi. Otsin neile alustuseks lihtsaid motiive. Et pilt muutuks elavamaks, õpetan valguse ja varju põhitõed selgeks.»

Enamik ammutas inspiratsiooni ümbruskonna loodusest, näiteks tiigivee virvendusest. Esimesel päeval valminud töödest oli silmapaistvaim fantaasiapilt, kus Võivaku tiik ja seda ümbritsev loodus on põimunud musta anakondaga.

Veidi naivistlik, aga ometi armas oli ühe poisi maalitud Eiffeli torn, millega ta meenutas Prantsusmaal käimist.

«Siin on vahva seltskond ja kõik võimalused maalimiseks,» ütles Viljandi Paalalinna gümnaasiumis õppiv 10aastane Birgit Partvei. Oma tulevikuplaanidest ta täpsemalt rääkida ei osanud, aga pidas võimalikuks, et suureks saades hakkab ka kunstnikuks.

Täna kella 20 paiku lõpeb laager pidulikult. «Kui ilm lubab, tuleb valminud töödest tiigi kaldal näitus, vihma korral oleme telgis,» rääkis Külli Hiiemäe-Metsar.

Saab kuulda muusik Jürgen Reismaa helitöid, milles on sümfooniline muusika põimunud elektroonilisega. Külli Hiiemäe-Metsar lubas, et korraldab samasuguse ürituse ka järgmisel aastal.

Märksõnad

Tagasi üles