Loodan, et Eesti Kontserdi taotluse puhul rakendusid vähemalt sama põhjalikud nõudmised, sest midagi pole teha, kohalike tegijate õiglustunnet on praegu valusalt riivatud.
VIIMASEL KOLMEL aastal on Viljandi linnavalitsus nii hansapäevade kui linna sünnipäeva nädala puhul põhjendatult uhkusega rõhutanud ettevõtmise kogukonnapõhisust. Aga ma kardan, et õhin vaibub, kui tajutakse suurt ebavõrdsust. Nii mõnedki linnale positiivset, ka üleriigilist tähelepanu toovad suuremat ja väiksemat sorti ettevõtmised saavad teoks tänu linnakodanike heale tahtele, ent kui tegijad näevad, et samal ajal toetab linn väljastpoolt toodud ettevõtmisi, mis on märkimisväärse rahastuseni jõudnud mitte just päris läbinähtavaid teid pidi, tekib oht, et kogukondlik ühtsus seatakse kahtluse alla.
See üksikjuhtum avab tegelikult suurema murekoha, mis puudutab üldiselt Viljandi visiooni siinse kultuurielu tulevikust või ka näiteks Viljandi panust Tartu taotlusesse saada aastal 2024 kultuuripealinnaks. Tartlaste kutsel maikuus korraks koguneti, esimesed mõtted visati õhku ja sinna on see kõik jäänud. Oktoobris tuleb Tartul taotlus sisse anda ja Viljandi ideedega on nüüdseks juba väga kiire.
Meil on võrratu linn, kus sünnib palju: nii professionaalset kultuuri kui harrastajate väga heal tasemel põnevaid ettevõtmisi. Linnas ei ole mitte ainult palju tipptasemel kultuurikorraldajaid, vaid seda eriala õpetatakse lausa kõrghariduse tasemel. Iga kultuurinautija jätab lisaks piletirahale linna veel hulga eurosid ja selle mõjust saame aru ilmselt alles siis, kui neid ettevõtmisi enam ei ole.
Ärgem jätkem Viljandis peituvat potentsiaali kasutamata! Koostöös peitub jõud, seda tuleb vaid teadlikult suunata.