EESTI Pensionäride Ühenduste Liit korraldas kümme aastat tagasi mitu küsitlust, mille tulemusena selgus, et keskmiselt kulus pensionäril ravimitele seitse-kaheksa protsenti pensionist. Arvestades üldist elukalliduse ja ravimite hinna tõusu viimase kümne aasta jooksul, on see osa praegu tõenäoliselt veelgi suurem.
Meil on tuhandeid puudega inimesi, kelle elukvaliteet sõltub abivahenditest ja nende hinnast. Tean seda oma perekonna kogemustest väga hästi. Paraku on ka kõik abivahendid maksustatud üheksaprotsendilise maksumääraga. Näiteks Iirimaal ja Suurbritannias on nii ravimite kui puuetega inimeste abivahendite käibemaksumäär null protsenti, Maltal on ravimite käibemaksumäär null ja puuetega inimeste abivahendite oma viis protsenti, Rootsis on ravimite käibemaksumäär null protsenti, Prantsusmaal ravimite käibemaksumäär 2,1 ja abivahendite oma 5,5 protsenti, Leedus ja Ungaris on mõlema käibemaksumäär viis protsenti.
RÄÄGIME ka summast, mis kuluks ravimite ja puuetega inimeste abivahendite käibemaksu kaotamiseks. Ravimite puhul oleks see ligi 30 miljonit eurot ja puuetega inimeste abivahendite puhul jääks alla miljoni euro. See on tühine summa, arvestades praeguse valitsuse laristamist maksueksperimentide tegemisel. Üle 100 miljoni euro on kingitud Lätile ja kütuseaktsiisi arulageda tõusu kaudu kaotatavat summat võime vaid oletada.
Nüüd on küsimus põhimõtteline: kas me hoolime oma inimestest, kes vajavad kõige enam abi? Seda küsimust tuleks igalt kandidaadilt, eriti praeguselt ja endiselt valitsuse juhtpartei liikmelt, küsida. Konservatiivid aga esitavad eelnõu, millega teevad valitsusele ettepaneku kaotada ravimite ning puuetega inimeste abivahendite käibemaks.