Ardo Hansson: temperatuur on juba liiga kõrge

  • Eesti majandus podiseb keskpankuri meelest juba liiga kuumal tulel.
  • Riigi investeeringud võivad erasektori omad kõrvale tõrjuda.
  • Intressimäära tõusust laenuvõtjatel pääsu ei ole.
  • Internetirahandusest vaatavad vastu uued ohud.

Eesti Panga presidendi ja Euroopa Keskpanga nõukogu liikme Ardo Hanssoni sõnul pole mõtet loota, et laenuintressid nii madalaks jääksid kui praegu.

FOTO: TAIRO LUTTER / POSTIMEES

Eesti Panga president Ardo Hansson on valitsusele korduvalt rõhutanud, et majandustsüklite tasandamiseks tuleks hoiduda headel aegadel liiga palju kulutamast ja lükata suuri investeeringuid kriisiaega. Lisaks järgmise majanduslanguse üleelamisele on Hanssoni sõnul Eestil reserve vaja ka tööjõu vähenemise ja euroraha kahanemisega toimetulemiseks.

Tellijale

Ardo Hansson, olete Eesti struktuurses puudujäägis riigieelarvet kritiseerides mitu korda öelnud, et kui me heal ajal, mil on viieprotsendiline majanduskasv ja kõik muud toredad asjad, ei suuda reserve koguda, siis millal me seda üldse suudame. Aga kunas me peaksime neid reserve kulutama? Eelmise kriisi ajal tõmmati kulusid kõvasti kokku, aga ühtegi suurt investeeringut ette ei võetud.

Eelmise kriisi ajal need reservid meid siiski aitasid. Midagi pidi kärpima, aga päris oluline osa reservidest läks mängu. Sel ajal oli raske laenata. Kuigi Eesti võlakoormus oli väga väike, ei uskunud turud kuidagi Eestisse ja intressimäärad, millega oleks võinud raha laenata, olid väga kõrged.

Reservid on ennast pehmendava tegurina tõestanud.

Tagasi üles