Uuring: enamik noori soovib suvel töötada kaubanduses

Noored otsivad suveks töökohta eeskätt kaubanduse ja toitlustamise valdkondades. FOTO: Elmo Riig

Noored otsivad suveks töökohta eeskätt kaubanduse ja toitlustamise valdkonnas, selgus Eesti kaupmeeste liidu tehtud küsitlusest.

Kaubanduse märkis oma suvetöö eelistuste esikolmikus 54 protsenti 15–25-aastastest noortest ja toitlustuse valis 56 protsenti vastanutest. Järgnes kontoriabilise töö, mida tehes veedaks suve pooled noortest. Kõige vähem soovivad noored suveks tööle minna logistikasse ja ehitusse.

Kaupmeeste liidu tegevjuhi Nele Peili sõnul selgus küsitlusest, et noored mõtlevad ka tulevikule – suveks tööd valides arvestatakse, milline töö näeb CV-s hea välja ja võiks mõju avaldada tulevasele tööandjale. Seetõttu eelistatakse kogemust suures ja rahvusvahelises ettevõttes. Töö peaks olema selline, kus saab arendada oma suhtlemisoskust ja keeruliste olukordade lahendamist – neid on ju edaspidi vaja igal elualal. «Väga oluliseks peavad noored ka paindlikku tööaega,» ütles Peil ning lisas, et kolm neljandikku noortest peab oluliseks seda, et töö teeks neid õnnelikuks.

Kaubanduses näeb suurem osa noori end suvel eeskätt saalitöötajana, kes nõustab kliente ja paneb kaupu välja. Pooled noormehed panid eelistusena kirja ka töö laos. Vähem sooviti tööd infoletis, kassapidaja või turvatöötajana. Peamiste plussidena, miks just kaubanduses suvel töötada, toodigi välja suhtlemisoskuste arendamine, paindlik tööaeg ja võimalus kooli kõrvalt töötada, nii arvas vastavalt 71, 55 ja 51 protsenti küsitletutest.

Kolmandik vastanutest arvas, et lisaks suvetööle kaaluksid nad ka edaspidi karjääri just kaubanduses. Selleks, et nad kaaluksid suurema tõenäosusega oma eriala sidumist kaubandusvaldkonnaga, peaks noorte hinnangul lisanduma karjäärivõimalusi ja kasvama palgad.

Eesti kaubandusettevõtted pakuvad suvel tööd enam kui tuhandele noorele, ent igas vanuses töökäsi otsitakse pidevalt ka aasta läbi.

Eestis on kaubandus tööstuse järel suuruselt teine sektor.  Kõige enam on kaubanduses töökohti klienditeenindajatele ja müüjatele – neid ameteid peab Eestis 24 000 inimest. Ligi 12 500 inimest on kaupluste juhatajad, ostujuhid, piirkonna- ja teenindusjuhid, üle 5500 inimese töötab müügiesindajate või kliendihalduritena ning üle 2000 tegelevad turunduse valdkonnaga. Väikepoodnikke ehk kaubanduse valdkonna ettevõtjaid on Eestis ligi 1200.

Küsitluses osales kokku 307 noort vanuses 15–25. Küsitluse viis ellu uuringukeskus Socio.

Tagasi üles
Back