Laadal kaubeldes tuleb tagada korrektne hinnateave

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Tarbijakaitseamet tuletab kauplejaile meelde, et laadal kauplemisel kehtivad samad reeglid nagu tavapoeski.
Tarbijakaitseamet tuletab kauplejaile meelde, et laadal kauplemisel kehtivad samad reeglid nagu tavapoeski. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Alanud laadahooaja tõttu tuletab tarbijakaitseamet kauplejaile meelde, et laadal kauplemisel kehtivad samad reeglid nagu tavapoeski. Erilist tähelepanu tuleb pöörata korrektsele hinnateabele, tarbija õigustele pretensiooni esitamisel ja ostukviitungi saamisele. Tarbijail soovitab amet säilitada ratsionaalne mõtlemine, enne tehingu tegemist peaks uurima, millega on tegu ning mitte uskuda head müügijuttu.

Amet rõhutab, et kauplejad peavad kindlasti toote juurde välja panema müügihinna ja toote iseloomu arvestades ka ühikuhinna. Et laadal on kerge pead kaotada ning vabaõhuüritustel on kauplejad kahjuks üsna tihti varmad seda ära kasutama, siis peaks enne ostmist müüjalt küsima toote kohta lisainfot, pärides näiteks toote hinna, koguse, koostise ja päritolu kohta.

«Näiteks kui kaupleja müüb juustupatse, pätsileiba või vorstilatte tükikaupa, siis välja tuleb tuua ka kilohind. Seejuures ei tohi tarbijale anda kaalu või muu kohta eksitavat teavet,» selgitab tarbijakaitseamet oma pressiteates.

Kaupleja peab tagama selle, et kaup oleks korrektselt märgistatud, mis tähendab, et see peab olema loetav, arusaadav ja üheselt mõistetav. Tehniliselt keerukate toodetega tuleb ostjale kaasa anda ka eestikeelne kasutusjuhend. Ostja peaks kauplejalt uurima ka seda, mida teha siis, kui tootel ilmneb puudus – ka laadalt ostetud kaubale kehtib pretensiooni esitamise õigus nagu tavapoes.

Tarbija peaks kindlasti küsima maksmist tõendavat dokumenti, mis on eelkõige vajalik selleks, kui kaubal ilmneb hiljem defekt. Ostudokumendil peab olema vähemalt kaupleja nimi või ärinimi ja tegevuskoha aadress, müügikuupäev ning iga kauba või teenuse hind ja tasutud summa. Meeles tasub pidada, et alla 20-eurose ostu korral peab müüja tarbijale ostu tõendava dokumendi andma juhul, kui ta seda soovib. Üle 20-eurose ostuga peab müüja andma ostukviitungi, ilma et tarbija peaks seda eraldi küsima.

Lisaks soovitab tarbijakaitseamet inimestel arvestada sellega, et laat on vabaõhuüritus ning sealt ostetud toidukaubad võivad sooja ilmaga rikneda.

Tagasi üles