:format(webp)/nginx/o/2018/05/17/7848831t1hc9d2.jpg)
Mai alguses hakkasid tanklad müüma biolisandiga bensiini 95 ning peatselt läksid ringlema jutud, kuidas see kütus muruniidukid ja teised väikemootoriga masinad tuksi keerab. Tegelikult pole oht praegu väga suur.
Viieprotsendilise etanoolisisaldusega bensiin võib halba teha eaka väikemasina mootorile, aga tänapäevane muruniiduk, trimmer või mõni muu säärane seade on enamasti loodud tarvitama ka biolisandiga kütust.
Aktsiaseltsi Stokker metsa- ja aiatehnika tootevaldkonna juht Urmas Prints ütles Sakalale, et jutt, nagu rikuks selline bensiin muruniiduki kindlasti ära, ei pea paika.
«Enamiku kahe- ja neljataktiliste väikemootorite kasutusjuhendis on kirjas, et need töötavad kütusega, mille oktaaniarv on üle 87 ja etanoolisisaldus ei ületa 10 protsenti,» lausus ta. «Seega peaks mai alguses Eestis müügile jõudnud viieprotsendilise etanoolisisaldusega kütus 95E5 neile sobima.»
Prints rääkis, et Eestis on kõige levinumad firma Briggs & Stratton mootorid ja neile uus kütus halba ei tee. Samas märkis ta, et kuna väikemootorite tootjad on siiski erinevad, tasub enne nimetatud bensiini paaki valamist masina kasutusjuhend kätte võtta ja sealt järele uurida, millist kütust pruukida tohib. Kui juhend on kadunud, tuleks pöörduda müüja poole.
Prints ütles, et tema soovitab väikemootoriga masinate omanikel kasutada hoopis 98 oktaaniarvuga kütust, sest seda solgitakse vähem, samas kui 95 on Baltikumi eri kohtades pannud masinad veidralt käituma.
«Hea lahendus on ka spetsiaalne väikemootori bensiin,» lausus ta. «Aspenil on valik nii nelja- kui kahetaktilisele mootorile, millega töötavad näiteks muruniidukid, trimmerid, lehepuhurid, võsalõikurid ja kettsaed. See on kvaliteetne kütus, milles lisaks seguõlile on stabilisaatorit, mis hoiab kütuse normis ka kuudepikkuse säilitamise korral.»
Muruniitjate mure on kasvanud siiski piisavalt suureks, nii et eile saatis selle kohta pressiteate välja Neste tanklakett.
Neste Eesti hulgimüügijuht Urmas Kuuse ütles, et muruniidukeid võib sel aastal tankida nii bensiiniga 95 kui ka 98. Väiksema oktaaniarvuga bensiini kasutamise harjumusi tuleb tema sõnul muuta järgmisel aastal, kui biokütuse nõuded muutuvad rangemaks.
«Tarbijad, kes seni on oma muruniidukisse pannud bensiini 95, võivad sel aastal sama kütust edasi kasutada. Maikuus kehtima hakanud biokütuse nõuded ei ole palju karmimad kui eelmistel aastatel. Samuti ei ole praegu kehtivad biokütuse nõuded rangemad kui aiatehnikaseadmete tootjate nõuded,» rääkis Kuuse.
Samas rõhutas ka tema, et kahtluse korral, milline kütus millise masina paaki sobib, tasub alati vaadata kasutusjuhendit või küsida nõu seadme müünud ja seda hooldavast ettevõttest. «Tavaliselt kirjutavad tootjad kasutusjuhenditesse, millise väikseima oktaaniarvuga bensiini on seadmetes lubatud kasutada,» lausus Kuuse.
See, et aiamasinad pannakse käima autokütusega, on laialt levinud. Kuuse sõnul tuleb aga meeles pidada, et kütust ei oleks kodus kanistris hoitud rohkem kui kuu aega, sest kokkupuude õhuga mõjutab selle kvaliteeti.
Ta soovitab kasutada väikemootorikütust ehk alkülaatbensiini, mis on nii mootorile kui ka kasutajale endale kõige kindlam ja ohutum, sest see suitseb vähem ja säilib kauem.