Uue-Kariste inimesed kardavad Pale jõe kadu

Ettevaatamatu võib praegu Leinasoo võsa puidurisus jala murda. Kui turbatootmiseks läheb, näeb siin teistsugust pilti.

FOTO: Elmo Riig / Sakala

Uue-Kariste kandi elanikud muretsevad, et kavandatav turbakaevandus jätab kuivaks Pale jõe.

Turbakaevandus on plaanis rajada Halliste valda Leinasoosse. Kohalike andmetel saab Navesti jõkke suunduv 25 kilomeetri pikkune Pale oma vee just Leinasoost. Nende sõnul kuivab jõgi vihmavaestel suvedel niigi kokku.

Halliste vallavanemale Andres Rõigasele teevad aga muret suured turbaveokid, mis hakkavad kruuskattega teedel sõitma ja ümbrust tolmupilve matma.

Pärnu firma, osaühing Ideal Investments tahab Leinasoos turvast kaevandada 53,58 hektari suurusel maa-alal, koos teenindusmaaga oleks kasutusel 75,99 hektarit.

Keskkonnaamet on algatanud keskkonnamõju hindamise, seljataga on programmi esimene avalik arutelu. See peeti üle-eelmisel nädalal Uue-Kariste rahvamajas paarikümne inimese osavõtul, kohal olid ka keskkonnaameti Pärnu-Viljandi regiooni esindajad Toomas Kalda ja Kairi Drabtšinskaja. Eksperdina jagas selgitusi turbateadlane Mall Orru.

«Pale jõgi saab alguse turbaalalt idas Hõbemäe küla lähistel, teda toidavad põhiosas liustikusetted — liivsavi- või saviliivmoreen — ja sademed. Et tegemist on madalsooturbaga, toidavad liustikusetted ka turbalasundit,» selgitas Mall Orru.

Turbateadlane lisas, et sood ei anna oma vett naljalt välja. Näiteks tõi ta
Ellamaa ja Rääma raba, kus turbas on 94 protsenti vett, kuid ümbritsevad metsakuivenduskraavid ei saa seda peaaegu üldse.

Kavandatava tootmisala piires on Pale jõge metsakuivenduse käigus süvendatud ja õgvendatud, kuid tooni annavad kobraste tehtud tammid. Teenindusmaast on välja arvatud vääriselupaigad ja Pale jõe kaitsetsoon.

«Pale jõgi turbatootmise tagajärjel ei kao,» on Orru kindel.

«Mis saab teedest, mille kaudu turvast veetakse, näiteks Uue-Kariste—Heimtali või Kõpu teest,» muretses vallavanem Andres Rõigas. «Need on ju kruuskattega, pealegi tekib nende kohal palju tolmu.»

Alles neljapäeval oli ta vallavalitsuse liikmetega selle üle aru pidanud, kuigi keskkonnamõju hindajad turba laadimise ja transpordiga kaasnevas müras ja tolmus probleemi ei näe. Nad on teinud ja teevad mürataseme ja tolmukoguse prognoose.

Tagasi üles
Back