N, 8.12.2022

Ulakate laste võidukäik

Alice Lokk
Ulakate laste võidukäik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Püsimatuse tõttu satuvad tüdrukud Dorinda (Laura Kalle) ja Dinah (Laura Peterson) igasugustesse ootamatutesse seiklustesse.
Püsimatuse tõttu satuvad tüdrukud Dorinda (Laura Kalle) ja Dinah (Laura Peterson) igasugustesse ootamatutesse seiklustesse. Foto: Heigo Teder

​Marika Palmi 6. aprillil Ugalas lavale toodud «Tuul kuu pealt» on lugu kahe tüdrukutirtsu Dinah’ ja Dorinda kadestamisväärselt seiklusrikkast elust, mis neile endile tundub vahepeal üsna üksluisena.

Mõtteliselt võib loo jagada kolmeks. Esimesena näeb, kuidas kulgeb igapäevaelu Keskeltläbi külas. Seejärel satuvad tüdrukud (Laura Kalle ja Laura Peterson) känguruks moondatuna loomaaias müsteeriumi lahendama. Siis aga lähevad nad Bombardiasse päästma vangistusse sattunud isa, härra Palfreyd (Tarvo Vridolin).

Vabaduseihalus

Eric Linklateri teos on kirjutatud 1944. aastal, teise maailmasõja ajal. Lavastuses sõda palju ei mainita, kuid vabaduse ja vangisoleku temaatikat puudutatakse rohkesti. Kuigi loomi koheldakse loomaaias hästi, peavad nood oma päevad mööda saatma puuris istudes. Karu (Tarvo Vridolin) on arvatavasti kunagi olnud inimene, pistrik (Vallo Kirs) ihaldab Gröönimaale ...

Vabaduse puudumise teema tuleb eriti hästi esile just tüdrukute sõbra puuma (Karl-Robert Saaremäe) vaatepunktist. Kunagi Brasiilia metsades elanud, eksleb ta nüüd ühest kohast teise, otsides elamiseks sobivat kohta. Loomaaia puuris konutades ütleb ta loo ühe olulisema mõtte: «Ilma vabaduseta pole elu elamist väärt!».

Üheksa Ugala näitlejat astuvad innukalt üles paljudes rollides. Näha saab laamat, sapööre, kellakägusid ... Laste ja täiskasvanute vastuolulist suhet annavad nauditavalt edasi Laura Kalle, Laura Peterson ja Ringo Ramul. Tegelaskujud on küll üsna stereotüüpilised – ulakad lapsed ja tõre koduõpetaja –, ent näitlejad paistavad silma suurepärase ansamblitunnetusega.

Meeldejäävaimad kõrvalrollid teeb Aarne Soro ääretult naljaka paranoilise detektiivist kaelkirjakuna ja jaburalt veidra krahv Hulago Blootina.

Saladuslik öö

Lavastuse stsenograafia on lõbus ja mänguline. Tänu põnevale tehnilisele teostusele näeb rohkesti mitmesuguseid tegevuspaiku. Lavalaest ilmuvad nii aknaruudud kui loomapuurid.

Annika Lindemanni leidlik lavakujundus mõjub salapärasena. Lauri Lüdimoisi minimalistlik muusikaline kujundus annab suurepäraselt edasi pinevust ja ootusärevust.

Katre Sulase videokujunduse vaieldamatult kauneim osa on mustas tähistaevas paistev suur lahke näoga kuu (Janek Vadi), kes kirjeldab loo kulgu. Valged aknaruudud säravate tähtede ja suure kuu taustal loovad aga tõeliselt muinasjutulise õhkkonna. Lastelavastustes ei näe ju eriti tihti öist aega, ehkki just siis sünnib palju huvitavat.

Dramaturgiliselt on lugu hoogne ning sellesse on pikitud ohtralt sündmusi. Vabaduse kõrval käsitletakse teisigi teemasid, kuid kindlat fookust, mis lugu rajal hoiaks, ei tundu olevat, ja nii kipub tervik laiali valguma. Alguses olulisena tunduv isa manitsus kuust, mis puhub kurja tuult, jääb pigem tagaplaanile. Samuti venivad mõned stseenid loomaaias liiga pikaks, kaotades mõtte.

Tore on, et loos peidab end ka väike didaktiline element. Näiteks saavad vaatajad teada, et pistrik on üks kiiremaid röövlinde maailmas. Samuti võib tänu targale preili Serendipile kuulda fakte sõnade päritolu ning taimede ja marjade kohta.

Tüdrukute sekeldusi vaadates on raske ette aimata, mis juhtub järgmisena. Isa mure oma üleannetute laste pärast osutub aga asjatuks. Tähtis polegi see, et lapsed oleksid ilmtingimata korralikud. Tore on, kui nad on julged ega pelga ootamatusi ning aitavad sealjuures kõiki teisi. Vahel natuke sõnakuulmatu olles võib sattuda vahvatesse seiklustesse.

LAVASTUS

Eric Linklater, «Tuul kuu pealt»

• Dramatiseerija Liis Aedmaa

• Lavastaja Marika Palm

• Kunstnik Annika Lindemann

• Kostüümikunstnik Neoon Must

• Muusikaline kujundaja Lauri Lüdimois

• Valguskunstnik Villu Konrad

• Videokunstnik Katre Sulane

• Liikumisjuht Anni Zupping

• Osades Laura Kalle, Laura Peterson (Theatrum), Ringo Ramul, Vallo Kirs, Karl Robert Saaremäe (külalisena), Triinu Meriste, Jaana Kena, Aarne Soro ja Tarvo Vridolin

Allikas: Ugala

Märksõnad
Tagasi üles