ID-kaarte saab uuendada laupäeva hilisõhtuni

Madis Luik
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kokku on Eestis uuendamata veel umbes 270 000 ID-kaarti.
Kokku on Eestis uuendamata veel umbes 270 000 ID-kaarti. Foto: Elmo Riig / Sakala

Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab uuendada veel selle laupäeva hilisõhtuni. 1. aprillist on uuendamata sertifikaadid tunnistatud kehtetuks ning ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks tuleb taotleda uus dokument ja tasuda riigilõiv.

Tänaseks on uuendatud 471 000 kaardi sertifikaadid, neist 339 000 kauguuendamise teel ning 132 000 politsei- ja piirivalveameti (PPA) teenindustes. Uuendamata on veel umbes 35 000 ID-kaarti, mida on elektrooniliselt vähemalt korra kasutatud, kokku on uuendamata veel umbes 270 000 ID-kaarti.

Riigi infosüsteemi ameti eID osakonna juhataja Margus Arm kõneles, et suur osa neist kaardiomanikest on ilmselt alaealised ja eakamad inimesed, kes ei ole oma kaardiga e-teenustesse sisse loginud või digiallkirja pidanud andma. «Kui laps saab kaardi kehtivuse ajal 16- või 18-aastaseks, siis oleks mõistlik selle kaardi sertifikaadid ära uuendada. Muidu võib juhtuda, et kui noor soovib kaarti elektrooniliselt kasutama hakata, siis tuleb taotleda uus ID-kaart,» selgitas Arm.

Kui inimesel on vaja ID-kaarti hakata elektroonselt kasutama, kuid ta ei ole oma kaardi sertifikaate veel uuendanud, siis kõige mugavam viis selleks on kauguuendamine, mida saab teha 31. märtsi hilisõhtuni. Kui kauguuendamise võimalus puudub, saab veel neljapäeva õhtuni sertifikaate uuendada teeninduses, sest 30. märtsil on kõik teenindused riigipüha tõttu suletud.

Sertifikaate ei pea uuendama need, kes ei kasuta kunagi oma ID-kaardi PIN-koode. ID-kaart kehtib isikut tõendava dokumendina sellel märgitud kuupäevani. Samuti saab uuendamata sertifikaatidega ID-kaarti kasutada nii kliendikaardina kui ka apteegis digiretsepti esitamiseks.

Sertifikaatide uuendamist vajavad 2014. aasta 16. oktoobrist väljastatud ID-kaardid ning detsembrist väljastatud e-residendi, elamisloa- ja digi-ID-kaardid. 26. oktoobrist 2017 väljaantud ID-kaardid on juba uuendatud tarkvaraga ja neid kaarte ise enam uuendama ei pea. Samuti ei pea kaardi sertifikaate uuendama siis, kui neid on pärast 24. oktoobrit 2017 juba uuendatud. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles