Maksuamet saadab teavitusi maksuvaba tulu kasutamise kohta

Kõige lihtsam ja mugavam võimalus on oma andmeid kontrollida e-maksuametis/e-tollis.

FOTO: SANDER ILVEST/

Maksu- ja tolliamet (MTA) alustab teavituste saatmist inimestele, kellel võib olla põhjust jaanuari ja veebruari töötasu alusel vaadata üle maksuvaba tulu senine kasutamine. Kokku võib maksuvaba tulu arvestust vaja olla korrigeerida rohkem kui 39 000 inimesel ehk ligi 4,5 protsendil palgatulu ja pensioni saajatest.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on pärast aasta esimesi kuid hea aeg kõigil tulu teenivatel inimestel vaadata üle senine maksuvaba tulu arvestus, et eelolevate kuudega võimalikud valearvestused tasandada. Kõige lihtsamini saab ülevaate maksuvaba tulu arvestusest nii igakuiselt kui aasta peale kokku e-maksuametis/e-tollis asuva rakenduse «Minu sissetulekud» abil.

Liivamägi selgitas, et alustuseks võiks inimene jälgida, et ega kuus saadud väljamaksete summa ületa lubatud maksuvaba tulu suurust. Näiteks olukorras, kus inimesel on kaks töökohta ning ühes on brutopalk 1200 eurot ja teises 300 eurot. «Siis tuleb esimesel tööandjal paluda arvestada maksuvabaks tuluks 500 euro asemel väiksem summa, sest inimese kogusissetulek on 1500 eurot ning alates 1200 eurost kasutatava maksuvaba tulu suurus väheneb,» selgitas Liivamägi näite najal.

Lisaks saab inimene teavitusi siis, kui maksuvaba tulu avaldus on esitatud rohkem kui ühele tööandjale (välja arvatud juhul, kui kahest väljamakse tegijast üks on sotsiaalkindlustusamet). Samuti saab teavituse, kui eelmine kuu kasutati maksuvaba tulu, kuid inimese aastane tulu ületab juba 25 200 eurot ehk maksuvaba tulu ei ole enam ette nähtud.

MTA saadab teavitusi vaid ametile teadaolevate andmete põhjal. See tähendab, et näiteks vara müügi või üüritulu kohta MTA-l andmeid aasta kestel pole ja neid ei saa teavituste saatmisel arvesse võtta. Täiendavate tulude korral peab inimene siiski ise tähele panema, kas muud tulud võivad tema maksuvaba tulu arvestust muuta.

Teavitusi saadab amet e-posti või SMS-iga. Seetõttu on soovitatav oma kontaktid e-maksuametis/e-tollis ajakohasena hoida, et teavitused kohale jõuaksid.

2018. aastast jaguneb saadava maksuvabastuse suurus kolme peamisesse rühma. Kui aastane tulu on kuni 14 400 eurot ehk 1200 eurot kuus, on võimalik kasutada maksimaalset maksuvabastust, mis on 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus. Kui kuine sissetulek on vahemikus 1200–2100 eurot (aastane tulu 14 400 – 25 200 eurot), siis hakkab maksuvaba tulu suurus 500 eurost vähenema ja mida lähemal see on 2100 eurole, seda väiksem on maksuvaba tulu. Üle 2100 euro (aastas üle 25 200 euro) teenides on kogu tulu tulumaksuga maksustatav ja maksuvaba tulu suurus on 0 eurot.

Rohkem infot maksuvaba tulu kohta saab MTA koduleheküljelt või infotelefonilt 880 0811.

Tagasi üles