N, 8.12.2022

Pikk vaidlus lõppes. Centrum sai linnalt uue maja kavandamise loa

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Pikk vaidlus lõppes. Centrum sai linnalt uue maja kavandamise loa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Centrum 2 nime kannab praegu ärikeskus, mille osaks on bussijaam. Kui arendajate plaan täitub, ehitatakse keskus peaaegu kolm korda suuremaks.
Centrum 2 nime kannab praegu ärikeskus, mille osaks on bussijaam. Kui arendajate plaan täitub, ehitatakse keskus peaaegu kolm korda suuremaks. Foto: Marko Saarm

​Enam kui kahe aasta pikkuse vaidlemise järel said Centrumi kaubanduskeskuse omanikud sel nädalal linnalt loa laiendada kaubamaja bussijaama parklasse, aga hoone ehitamisele peab eelnema avalik arhitektuurikonkurss.

«Järgmine samm on tõepoolest arhitektuurikonkurss, aga ma ei oska praegu arvata, millal see tuleb,» sõnas Centrumi arendusdirektor Riho Maisa. Tema sõnul oli detailplaneeringu kehtestamine sedavõrd pikk ja vaevaline protsess, et edasisi plaane omanikud teha ei julgenud. Alles nüüd, kui linnavalitsus on otsuse teinud, saavad nad hakata mõtlema, kuidas ja millal keskuse laiendamine ette võtta.

Centrumi keskuse uue osa detailplaneeringu kehtestamisele eelnes enam kui aasta aega kestnud vaidlus. 2016. aasta suvel esitlesid Centrumi omanikud plaani, mille järgi oleks praegust kaubanduskeskust ja tulevast hoonet hakanud üle Uue tänava ühendama klaasist galerii. See idee pälvis linlastelt vastuväiteid ja lõpuks keelas muinsuskaitseamet galerii ehitamise.

Ka detailplaneeringu teine variant, millest üle tänava kõrguv galerii oli välja jäetud, tõi kaasa vastuväiteid ning eelmise aasta lõpul jõudis vaidlus maavanema ette. Vastuväiteid esitanud viljandlane Ditmar Martinson võttis seal aga oma pretensiooni tagasi.

«Kohtusin mitmel korral arendajaga ning leidsime, et üritame pigem koostööd teha,» selgitas Martinson. Linnavalitsus seadis nõude, et hoone ehitamisele peab eelnema arhitektuurikonkurss ja selle nõuded koostatakse Eesti arhitektide liidus, ning Martinson mõistis, et hoone väljanägemist ja paigutust krundil on võimalik mõjutada. «Mina koos oma kaaslastega löön kaasa ja aitan koostada uue hoone planeerimisel seda osa, mis puudutab maja sobivust linnaruumi,» selgitas Martinson.

Viljandi peaarhitekti Olav Remmelkoore seletusel seati Centrumi arendajale edasiseks tegevuseks reeglid, mis lasevad linnavalitsusel sobiva ehitusprojekti leidmises tavalisest rohkem kaasa rääkida. Kõige olulisem on Remmelkoore arvates see, et korraldatakse arhitektuurikonkurss. «Kui samale ajale ei satu just mõnda väga suurt konkurssi, võib arvata, et žürii ette jõuab 10-15 tööd. Kui aga juba kümme osalejat pakuvad oma lahendusi, tuleb sealt üldjuhul ka sobivaid variante,» lisas peaarhitekt.

Millal konkursiga pihta hakatakse, pole veel teada, sest keskuse omanikud hakkavad alles samme  seadma. Riho Maisa oli aga veendunud, et väga pikaks veninud ja kohati ka kurnavast detailplaneeringu kehtestamise protsessist hoolimata pole Centrum laienemise plaani maha matnud.

«Meil on veel palju minna, et areneda vabaajakeskuseks,» selgitas ta. «Me ei keskendu pelgalt kaubanduse ruutmeetrite lugemisele, vaid tahame viljandlasel vähemaks võtta vajadust minna Tartusse. Kinoga me suure sammu tegime.»

Centrumi laiendamise plaan jõudis linnavalitsusse esimest korda 2008. aastal, aga siis  jäi see arendaja huvi kadumise järel seisma. Paar suve tagasi tõusis mõte taas päevakorda ning nüüd said omanikud linnalt loa rajada kuni kahekorruseline ja 5000 ruutmeetri suurune ärimaja.

Märksõnad
Tagasi üles