Saada vihje

Eestlased viivad Lätti kümneid miljoneid eurosid. Kas Valmieras on toidukaup odavam? (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Ruhja ainus alkoholipood pakub talvisel ajal ja nädala sees rõõmu peamiselt kohalikele. Kui aga kevad saabub muutub Eestist tulev liiklus palju tihedamaks.
Ruhja ainus alkoholipood pakub talvisel ajal ja nädala sees rõõmu peamiselt kohalikele. Kui aga kevad saabub muutub Eestist tulev liiklus palju tihedamaks. Foto: Marko Suurmägi / Sakala

Viljandi kesklinnast Grand Hotel Viljandi parklast Ruhja alkoholipoe ukse ette on täpselt 65 kilomeetrit, aga et sinnasõitu talvisel ajal ette võtta, peab päris hirmus janu olema – tee, mis sellesse Läti väikelinna viib, on käänuline, lumine ja libe.

Eestlastele meeldib Lätis käia ja seda kinnitavad lihtsad faktid. Eesti Panga andmetel osteti Eesti pangakaartidega mullu Lätist kaupu 66 miljoni euro eest ehk ligi kaks korda enam kui aasta varem. Faktid näitavad sedagi, et paljud Eestist Lätti sõitvad autod ei lähe kaugemale kui 100 meetrit riigipiirist ehk minnakse Ikla või Valka alkoholipoodidesse. Ainuüksi nendes poodides müüdi aasta jooksul üheksa miljonit liitrit õlut ja kaks miljonit liitrit kanget alkoholi. 

Need arvud kirjeldavad suuresti Eesti alkoholiturismi. Riigipiirist 20 kilomeetri kaugusel Ruhjas tuntakse Eesti alkoholiaktsiisi mõju, kuid sealsete ettevõtjate väitel teenivad nemad tühise pisku võrreldes Valka või Ikla poodidega. Piirist 60 kilomeetri kaugusel asuva Valmiera suurima kaubanduskeskuse juht kinnitas Sakalale, et nende müüki ei mõjuta alkoholiaktsiisi erinevus üldse.

Sakala käis uurimas, kas Lätis müüakse lisaks soodsale alkoholile ka odavamat toitu.

Tagasi üles