Maksuameti veebilehel on võimalik näha oma maksuvaba tulu kasutamist

FOTO: Sander Ilvest / Postimees

Veebruarist saab e-maksuametist/e-tollist lihtsa ja mugava ülevaate oma maksustatavast sissetulekust ning maksuvaba tulu kasutamisest. Kui aasta kestel tekib olukord, kus maksuvaba tulu on maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel kasutatud ettenähtust rohkem, siis saadab amet selle kohta automaatse teavituse.

Ameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on amet jõustunud maksuvaba tulu muudatustega loonud võimaluse oma palgatulul ja sellelt arvestatud maksuvaba tuluga ennast lihtsasti kursis hoida. Rakenduse «Minu sissetulekud» leiab e-maksuametisse/e-tolli sisse logides kiirviidete alt.

«Lisaks ülevaate saamisele hakkame maksuvaba tulu arvestusega vajaduse korral ka teavitusi saatma. Soovitame tänavu tuludeklaratsiooni täites seetõttu ühtlasi ka oma meiliaadressi ning mobiiltelefoni numbri üle vaadata, et saaksime neid vajadusel teavituste saatmiseks kasutada,» ütles Evelyn Liivamägi.

MTA hakkab inimestele kuvama ja saatma kolme hoiatust:

  • kui maksuvaba tulu on arvestatud rohkem kui ühest kohast (välja arvatud sotsiaalkindlustusametist saadud hüvitiste puhul);
  • kui ühes kuus on arvestatud ettenähtust rohkem maksuvaba tulu (võimalik juhul, kui on kaks või enam väljamakse tegijat);
  • kui aasta keskel on aastane maksuvaba tulu juba ära kasutatud.

Tuleb aga arvestada, et MTA hakkab teavitusi tegema vaid ametile teadaolevate andmete põhjal. See tähendab, et näiteks vara müügi või üüritulu kohta ametil andmed aasta kestel puuduvad ja neid ei saa MTA teavituste saatmisel arvesse võtta.

Teavitusi saadab amet ainult meiliga või SMS-iga, posti teel teavitusi ei saadeta.

2018. aastast jaguneb saadava maksuvabastuse suurus kolme peamisesse rühma. Kui aastane tulu on kuni 14 400 eurot ehk 1200 eurot kuus, on võimalik kasutada maksimaalset maksuvabastust, mis on 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus. Kui kuine sissetulek on vahemikus 1200–2100 eurot (aastane tulu 14 400–25 200 eurot), siis hakkab maksuvaba tulu suurus 500 eurost vähenema ja mida lähemal see on 2100 eurole, seda väiksem on maksuvaba tulu. Üle 2100 euro (aastas üle 25 200 euro) teenides on kogu tulu maksustatav ja maksuvaba tulu suurus on 0 eurot.

Rohkem infot maksuvaba tulu kohta saab MTA koduleheküljelt või infotelefonilt 880 0811.

Tagasi üles