Ekslinnapea loob kauge riigiga suhet

Endise Viljandi linnapea Kalle Jentsi eestvõttel töötab eilsest riigikogu Kambodža kuningriigi toetusrühm, mille eesmärk on luua paremaid tingimusi Eesti ettevõtjatele Kagu-Aasias.

«Kambodža on perspektiivne maa ning meie ettevõtjatel oleks sinna kindlam investeerida, kui riiklikul tasemel oleks senisest parem kontakt,» leidis riigikokku kuuluv Jents.

Ekslinnapea käis ise Kambodžas eelmise aasta lõpul ning ajal, kui Eestis möllasid ajaloo ühed suuremad lumetormid, veendus ta sealse turismiäri suurtes võimalustes. Kambodžas on viimasel paaril aastal käinud teisigi viljandlasi, sest kaks aastat tagasi valmis ühes sealses kuurortlinnas hotell, mille omanik on Viljandi ettevõtja Taavi Kerner.

«Kindlasti on julgem tegutseda, kui on teada, et riikidevahelised suhted on korras,» kinnitas Eestist kaugel hotelliäri ajav ettevõtja.

Hotellil läheb Kerneri sõnul hästi. See on töötanud täies mahus kaks aastat ja keskmine täitumus on üle 50 protsendi. Peatselt sõidab Kerner taas Kambodžasse ning hakkab uurima võimalusi, kuidas poolesaja numbritoaga hotelli laiendada.

Tänu heale kliimale ja tärkavale turismiärile on naabritega võrreldes majanduslikult mahajäänud Kambodžas Kerneri jutu järgi hea äri arendada. «See ei pea olema ainult hotellindus,» leidis ta. Näiteks pakub odav tööjõud võimalust tootjatele ning IT-lahendused olevat selles riigis alles lapsekingades, ehkki neid üritatakse parandada. «Ka elektriga on seal riigis suuri muresid,» pakkus Kerner välja ideid, mida võiks 30 aastat tagasi hirmuvalitseja Pol Pothi võimu alt pääsenud riigis ette võtta.

Võimalik, et neid ettevõtjaid, kelle tegevuse toetamiseks üheksa parlamendiliiget ühenduse moodustasid, peale Kerneri ja tema äripartnerite rohkem polegi. Hotelliomaniku enda sõnul ei tea ta Kambodžas praegu ühtegi teist eestlaste äri. «Kui neid oleks, siis ma tõenäoliselt oleksin midagi kuulnud,» arvas Kerner.

Nädal enne parlamendirühma loomist kohtus Kalle Jents Eestis visiidil käinud Kambodža riigisekretäri Ouch Borithiga ning kohtumisel osales ka Taavi Kerner. Lisaks turismile arutati kohtumisel kaubavahetusega seonduvat.

Riigikogu parlamendirühma esimehe sõnul veendus ta 14,8 miljoni elanikuga Kambodžas olles, et seal on turismiarendajatel palju võimalusi. Kerner kinnitas, et turismiäri on seal riigis kindlasti perspektiivikas.

Tagasi üles