Ettevõtja paneb Mõisaküla masinatööstusesse üle pooleteist miljoni euro

Kuus aastat tagasi pankrotistunud ET Talleksi varemetele ehitatud Mõisaküla masinatööstus investeerib oma tootmisesse tänavu üle pooleteise miljoni euro ning võtab juurde 10–15 töötajat.

Osaühing Mõisaküla Masinatööstus on saanud enda uuendamiseks kokku miljon eurot toetusraha Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametilt (PRIA) ja Ettevõtluse Arendamise sihtasutuselt (EAS). Omalt poolt peab ettevõte lisama vähemalt 600 000 eurot.

Ettevõte juhi Vitali Kanguri seletusel tuleb PRIA-lt 99 000 eurot, et uuendada tootmishoonet. EAS-ilt saadakse aga 900 000 eurot seadmete uuendamiseks ja toodete arendamiseks.

Kui seni tootis Mõisaküla masinatööstus Krabi kaubamärgi all frontaallaadureid, lumesahku, võsagiljotiine ja metsaveotehnikat, siis hiljuti ostis ettevõte ühe Tartus pankrotistunud ettevõtte sisseseade ja nüüd hakatakse Mõisakülas tegema ka metsaveokärusid.

Kui ET Mõisaküla 2011. aastal pankrotistus, ostis selle Vitali Kangur. Varasemalt samas ettevõttes töötanud mees oli tolleks ajaks juba teinud endale metalliettevõtte Tihemetsa ning tegutseb nüüd aktiivselt ka Abja-Paluojal.

«Seni oleme stabiilselt ots-otsaga kokku tulnud ja nüüd tahame käivet neljakordistada,» selgitas ta.

Selleks oleks paarikümne töötajaga tehasel vaja inimesi lisaks ning aasta pärast võiks ettevõttes olla 35 töötajat. «Eks neid tuleb kaugemalt otsida, sest Mõisakülast on neid keeruline leida,» tunnistas Kangur. «Ma arvan, et 30 kilomeetri kauguselt tööle käia ei ole väga kauge ja sellesse piirkonda jäävad juba Kilingi-Nõmme ning Abja-Paluoja.»

Napilt 700 elanikuga Mõisakülas on masinatööstus tõenäoliselt suurim tööandja, kuid endise linnapea ja nüüdse Mulgi valla abivallavanema Ervin Tambergi kinnitusel on sarnase suurusega firmasid veelgi. «Meil on mööblitehas, mitu rauatehast ja linavabrikus asub ventilaatorite tootmine. Kõik nad on umbes paarikümne töötajaga» vahendas Tamberg.

Tema sõnul ei soovi ettevõtjad Mõisakülas oma tehaseid suuremaks paisutada, sest siis tekib probleem tööjõuga. «Üks ettevõtja selgitas mulle, et kui ta firmat laiendaks, tuleks tal leida juhte juurde, aga neid ta ei soovi palgata,» meenutas Tamberg.

Masinatööstus on Mõisakülas olnud läbi aastakümnete väga olulisel kohal, sest seal asus nõukogude ajal Eesti ühe suurema metallitööstuse Talleksi filiaal ning lisaks oli Mõisakülas vedurite ja vagunite remondidepoo.

Tagasi üles