Viiratsi Saeveskisse tuleb 5 miljonit maksev sorteerimisliin

FOTO: Marko Saarm

Ehkki ajad ei ole kõige paremad, otsustas Viiratsi Saeveski efektiivsuse suurendamiseks teha kopsaka investeeringu.

​Nordwood Gruppi kuuluv aktsiaselts Viiratsi Saeveski plaanib investeerida ligikaudu 5 miljonit eurot uude tootmisliini.

Nordwoodi juhatuse liige Tõnu Tsernant ütles BNS-ile, et kaks pakkujat on sõelale jäänud ning otsus peaks tulema lähiajal. Nordwoodi juhatuse esimees Tõnu Ehrpais täpsustas Sakalaga kõneldes, et liinil hakatakse sorteerima saematerjali. 

«See osa investeeringust ei muuda otseselt saagimismahtu. Liini kapatsiteet on 110 000 kuupmeetrit saematerjali sorteerimist ühes vahetuses. Tõstame uue liiniga efektiivsust ja sorteerimismahtu,» sõnas Tõnu Ehrpais. 

Seejures tellib saeveski Image Systemsi tütarfirmalt RemaSawco 4,8 miljoni Rootsi krooni ehk ligikaudu 490 000 euro eest seadme RS-BoardscannerQ. 

«See on liini üks nupuke, kaamera-sorteer koos tarkvaraga. Enam ei määra inimesed kvaliteeti, nüüd on selleks skanner. Tegu on tipptehnoloogiaga,» rääkis Tõnu Tsernant. Seade paigaldatakse tänavu septembris või oktoobris. RS-BoardscannerQ võimaldab kvaliteedi järgi sortida laudu ja teha kohaldusi automaatsüsteemis.

Tõnu Ehrpais nentis, et ehkki ilmaolud on olnud juba mitmel aastal palgi varumiseks ääretult ebasoodsad, ei pannud see neid investeeringu vajalikkuses kahtlema. «Ilmastikuolud on ajutised,» nentis ta.  

Samas lisas Ehrpais, et mõistagi teeb muret uute kaitsealade moodustamine, mis tähendab püsivat töö kadumist maapiirkondadest. «Aga tõenäoliselt pole see tulevikus probleemiks. Elame rahvuspargis nimega Eesti, saame kodanikupalka, mis ei ole küll väga suur, ja palju on vaba aega,» lisas ta. 

Nordwood on kolme saetööstuse, aktsiaseltside Viiratsi Saeveski, Aegviidu Puit ja Viru-Nigula Saeveski ühine kaubamärk. Toodangumahult on Nordwood Eesti suuruselt teine saematerjali tootja. Toodetud materjal leiab kasutamist Eestis ja eksportturgudel nii ehituses kui ka toorainena puidutööstustes.

Saeveskite emaettevõtted on Eesti kapitalil põhinevad aktsiaseltsid Rait ja Lemeks, kontsernides on kokku ligi 850 töötajat. Ettevõtted on orienteeritud ekspordile ning tegutsevad erinevatel turgudel Euroopas, Aasias, Venemaal ja Austraalias.

Tagasi üles