Vestlemiseks peatatud juhti tabas halb üllatus

FOTO: Elmo Riig

Kui politsei palub sõidukil peatuda, siis võib juht enda dokumentide kehtivuse kohta üllatavat infot saada.

​Kolmapäeval levis Facebookis kulutulena postitus, milles hoiatati autojuhte politsei eest, kes on asunud trahvima aegunud tervisetõendiga autojuhte. «Täna passis politsei Suislepas ja sai väga hea saagi,» seisis ligi 900 korda jagatud kirjutises.

Postituse autori mure seisnes veel selles, et riik ei anna teada, kui tervisetõend on aegunud ning seetõttu on kaotanud kehtivuse juhiluba. Ta kirjutas, et trahvitakse kohe ning maksimaalne karistus on 800 eurot. 

Sel päeval ka ise liiklusjärelevalvet tegemas käinud Viljandi patrullitalituse juht Alar Sadam rääkis, et pidasid Suislepas kinni ühe sõiduki, millel oli tagumise ukse vahelt väljas turvavöö ja konksu küljes rippusid mingid köied. Peatamise eesmärk oli juhiga vestelda, aga andmebaasist andmeid kontrollides selgus, et tema juhtimisõigus on tervisetõendi aegumise tõttu peatatud. 

Sadama sõnul polnud juht ise sellest teadlik ja pidas loomulikuks, et kui juhiluba enam ei kehti, peaks riik teda sellest teavitama. Samuti oli rikkuja uurinud, milline on sellisel juhul maksimaalne karistusmäär. «Sai selgitatud, et liiklusseadusest tulenevalt on see 12–800 eurot,» ütles patrullitalituse juht. Seega jutt, et politsei trahvib kohe 800 euroga, pole õige. 

Lugu lõppes hoopis nii, et inimesele koostati väärteoprotokoll, mis võimaldab teha otsuse 30 päeva jooksul. Kui inimene saab selle aja jooksul perearstil käidud ja tervistõendi uuendatud ning loa taas kehtivaks, siis menetlus lõpetatakse ja karistust ei kaasne. «Patrullpolitseinikud pole need inimesed, kes hakkavad kohapeal tervislikku seisundit hindama,» lisas Sadam.

Tema kinnitusel ei korralda politsei eraldi reide selleks, et aegunud tervisetõendiga inimesi jahtida. Seda tehakse tavapärase kontrolli käigus, nagu oli ka Suislepas, kus peale selle ühe õigusrikkumise veerand tunni jooksul midagi ei tuvastatud. 

Alar Sadama sõnul võib tõepoolest juhtuda, et tervisetõendi ja juhiloa kehtivus ei käi käsikäes – näiteks juhul, kui inimene on vahepeal loa ära kaotanud ja uue teinud. Juhiloa kehtivusaeg on üldjuhul kümme aastat, erijuhtudel viis või vähem. Sadam soovitas portaalis Eesti.ee teha vajalikud märked, et saada dokumentide kehtivusaja lõppemise kohta meeldetuletusi, sest siis ei tule nende aegumine üllatusena.

Politsei ja maanteeamet palusid juba eelmise aasta lõpus inimestel oma dokumente kontrollida, sest umbes 17 000 inimese juhtimisõigus oli kehtiva tervisetõendi puudumise tõttu peatatud. Et tervisetõendil on kõige pikem kehtivusaeg ja seda kaasas ei kanta, kiputakse selle pikendamist unustama.

Paberid korda

Maanteeamet kutsub üles oma dokumente kontrollima.

  • Juhiloa kehtivust saab kontrollida dokumendilt või maanteeameti e-teeninduses, kasutades teenust «Juhiloa kehtivuse päring». 
  • Tervisetõendi kehtivust saab küsida oma perearstilt või kontrollida seda maanteeameti e-teeninduses. E-teeninduses tervisetõendi kontrollimiseks tuleb sisse logida. 
  • Sõiduki tehnoülevaatust ning liikluskindlustust saab kontrollida maanteeameti e-teeninduses, kasutades teenust «Sõiduki taustakontroll». 

Allikas: maanteeamet

Tagasi üles