R, 9.12.2022

Vajuv aidakatus ootab vahetamist

Margus Haav
, reporter
Vajuv aidakatus ootab vahetamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Katus. Pilt on illustratiivne.
Katus. Pilt on illustratiivne. Foto: Elmo Riig

​Viljandi pärimusmuusika aida vajuma hakanud katus ootab kiiremas korras väljavahetamist. Kuigi otsest ohtu ei ole ei töötajatele ega külalistele, pole remondiga mõtet viivitada.

Kui majas asuval Eesti pärimusmuusika keskusel õnnestub kokku saada vajalik 178 000 eurot, läheb remont lahti kohe pärast suvist pärimusmuusika festivali ning hoone jääb mõneks ajaks katuseta.

Painduvad talad

Aida töötajad avastasid juba kolm-neli aastat tagasi, et suurde saali tilgub vesi sisse ning lae puitkonstruktsioonid on saanud niiskuskahjustusi. Samuti hakkas katusekivide alla külmade ilmadega tekkima jää ning majal on nende defektide tõttu suured soojakaod, mis on omakorda küttearved lakke ajanud.

«Hakkasime siis uurima, milles probleem, ja selgus, et suure saali kohale jääval katusepoolel on tehtud ehituslikke kompromisse, mis on tingitud nii akustilistest nõudmistest kui muinsuskaitse ettekirjutusest, mis ei lubanud toona katust rohkem tõsta,» selgitas pärimusmuusika keskuse juhataja Tarmo Noormaa. «Loomulikult tehti kõik heas usus ja mingit pahatahtlikkust kellegi poolt kahtlustada pole, aga siis võetud riskid annavad nüüd tagasilööke ja katus tuleb kiiremas korras korda teha. Mitte keegi ehitamisega seotutest ei tulnud omal ajal loomulikult mingit käkki kokku keerama, kõik tahtsid selliseid lahendusi, mis tollal kõige paremad tundusid.»

Osalt läbi vajunud katuse parandamisega lisandub aga veel üks komplikatsioon. Konstruktsioonide tugevdamiseks tuleb maha võtta kogu katus. Paraku ei toodeta enam seda tüüpi katusekive ning kuna kõigi praeguste kivide tervena kättesaamine pole mõeldav, tuleb hankida terve katuse jagu uusi kive.

«Me peame selle kiiresti korda tegema, sest seal tekkiv niiskus kahjustab katusekonstruktsioone ning me ei tea, kui palju need veel edasi vajuvad ning milliseid kahjustusi võib tekkida,» rääkis Noormaa. «Kogu katuse kivide väljavahetamine on muidugi kallis ning lisaks peame talade jäigastamiseks ette võtma erilahenduse, mis garanteerib selle, et need edasi ei vaju. Mõistlik on kõik korraga korda teha.»

Hädavajalik töö

Esialgsete kalkulatsioonide kohaselt läheb eelseisev töö kokku maksma 178 000 eurot. Raha loodetakse leida mitmest allikast. Keskus on pöördunud abipalvega nii Viljandi linnavalitsuse kui ka kultuuriministeeriumi poole. Noormaa kinnitas, et keskusel tuleb tööde tegemiseks laenu võtta ning võimalikke rahastajaid otsitakse veelgi. Nii ongi juba Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus andnud 26 000 eurot.

Viljandi abilinnapea Kalvi Märtin kinnitas, et linnavalitsus on probleemiga kursis, kuid raha eraldamiseks veel otsust ei ole. Enne soovitakse saada infot ehitusekspertiisi kohta.

Noormaa ütlemist mööda on olukorraga tutvumas käinud eksperdid öelnud, et kaelakukkumise ohtu ei ole, aga samas ei julge keegi kindlalt väita ka seda, et kindlasti ei kuku. «Igal juhul tuleb see korda teha. Töödeks oleme broneerinud augusti ja septembri ehk siis pärast festivali hakkaksime kohe pihta ning maja saaks korda järgmise hooaja alguseks.»

Viljandi pärimusmuusika ait tähistab tänavu kümnendat aastapäeva: hoone avati 2008. aasta 28. märtsil. Viljandi mõisa aida pärimusmuusika aidaks ehitamist alustas osaühing Silindia 2007. aasta jaanuaris.  

«Pärimusmuusika aida katuse probleemid võib jagada kaheks,» selgitas Silindia juht Toomas Perve. «Esimesed tulenevad kandekonstruktsioonide läbipaindest ja teised on seotud katuse pealiskonstruktsioonidega.»

Möödunud aasta juunis koostas osaühing Ehitusekspertiisibüroo Viljandi pärimusmuusika aida katuse kandekonstruktsioonidele ekspertiisi, milles hindas fermi kandevõimet ja läbipainde vastavust normidele. Ekspertiis andis soovitused konstruktsiooni tugevdamiseks.

«Katuse pealiskonstruktsioonide vastavuse hindamiseks on samuti tellitud ekspertiis, mis valmib jaanuari lõpuks,» lisas Perve. «Siis saab täpsemalt teise probleemi lahenduse variantidest rääkida.»

Märksõnad
Tagasi üles