Kaks lumekahurit alustasid maa valgeks muutmist

FOTO: Ketlin Beljaev

Holstre-Polli vabaajakeskuses pandi eile sadama tehislumi. Esimesena sai valge vaiba suusasild.

Viimasel paaril päeval valitsenud miinuskraadide abil on kogu Eesti talispordiradadel läinud lahti lumetootmine ja nagu teatas eile hommikul «Eesti terviseradade» Facebooki leht, töötas 12 keskuses 41 lumekahurit. Lõunaks lisandus neile vähemalt veel kaks, mis lülitati sisse Holstre-Polli vabaajakeskuses. 

«Eile õhtul panime juba kahurid välja ja praegu läheme neid tööle lülitama,» sõnas Holstre-Polli vabaajakeskuse juhataja Anu-Liis Truumaa.

Kui kahurid olid paarkümmend minutit töötanud ja enda kohale mõnusa lumesaju tekitanud, hakkas ka maa veidi heledamat ilmet võtma. «Aga maa on veel pehme,» tõdes juhataja ning nentis, et niiske pinnas ei tule ettevõtmisele kasuks.

Esimesena suusasild 

Esimesena saab Holstre-Pollis lume alla suusasild ning siis on plaan ette võtta staadion ja veidi metsaalust rada. Kahurid jäävad töösse seniks, kuni saab. Neid pole mõtet vahepeal välja lülitada, sest siis on oht, et voolikutes külmub vesi, millest lund tehakse, ning see tähendaks juba suuremat sulatamistööd. Nii et ühe ringiga üritatakse juhataja sõnul kõik ära teha. Uut maa-aluse torustikuga lumetegemise süsteemi, millest Sakala läinud sügisel kirjutas, praegu veel töös ei ole ja vesi jõuab kahuritesse endiselt vanaviisi tiigist.

«Vähemalt saime tiigi ära puhastada ja sellega ei tohiks enam probleeme olla,» sõnas juhataja. 

Esiti oli ta lootnud, et lumekahurid saab sisse lülitada juba neljapäeva õhtul, kuid võimalus avanes selleks ikkagi reedel. Ja see oli Anu-Liis Truumaa sõnul tõesti sel hooajal päris esimene kord, kui sai lund toota, ehkki oli veidike liiga soe. «Praegu on väljas miinus kolm kuni neli, aga meie tehnikale sobiks, kui oleks vähemalt ühtlaselt miinus neli,» lausus juhataja. Viljandis oli tema tähelepanekut mööda sel hommikul rohkem külma ja Mustlas samuti, kuigi tavaliselt on miinuseid enam just Holstre-Pollis. 

«Aga vaatame, kui palju teha saab,» nentis Truumaa. Ilmateade lubavat järgmise nädala keskpaigas juba soojemat ilma, aga kui uuesti külmetab, saab jätkata sealt, kus pooleli jäi.

Suusasõbrad ootavad 

Suusasõbrad on juba ammu huvi tundnud, millal keskusesse talisporti võib tegema tulla. Radu käidi proovimas ka eelmise aasta lõpul, kui maas oli veidi looduslikku lund.

«Suusaraja põhjast paistis siis veel heina, aga meil oli sel aastal väga hea rajapõhi,» tähendas juhataja. Sestap said suusatajad isegi tolle lumekirmega oma ringid tehtud. «Ja eks neil ole ka paremad ja kehvemad suusad. Suusatallad ju sügelevad.» 

Seda, et rada nüüd mõne päevaga valmis oleks, lubada veel ei saa. Suusasilla juurest viiakse kahurid minema alles siis, kui lund on mitukümmend sentimeetrit, teise käsipuupulgani.

«Võib-olla hommikuks saame silla korda ja võib edasi liikuda,» arutles juhataja ning tähendas, et viie päevaga ehk midagi ikka tehtud saab. Mida külmem ilm, seda paremaid tulemusi võib oodata. «Vahest ikka Holstre-Polli on see koht, kus Viljandimaal saab tänavu esimesena suusatada, mitte ujuda,» lisas ta.

Tagasi üles