Mustla ootab karnevallaadale

FOTO: Erakogu

Üheks karnevali tõmbenumbriks tõotab kujuneda mõõgaturniir.

​Homme kell 10 algab Tarvastu gümnaasiumi pargis keskaegne karneval ja laat, mida korraldavad kohaliku kooli ja Kohtla-Järve Ahtme gümnaasiumi õpilased ja õpetajad. 

Müüakse keskaegseid kaupu ja pakutakse keskaegset toitu, toimuvad mängud ja jõukatsumised: mõõgaturniir, vibulaskmine, odavisked, hobuseraua visked ja pimesikumäng. Õpitoas õpetatakse kedervarrega ketramist. 

Patulunastuskirjad

Peakorraldaja, Tarvastu ajalooõpetaja Aive Kaldra sõnutsi on kõik huvilised oodatud ja eriti igatsetakse neid, kes saabuvad keskaegses rõivastes. Tulla võib aga kas või seaks, lambaks või lehmaks maskeeritult. Parimatele kostüümis kohale tulnutele on auhinnad. 

Laadalt saab muu kauba seas osta keskaegseid patulunastuskirju ehk indulgentse, mille on kenasti kujundanud Mustla kooli kaheksanda klassi poisid. 

«Kõik saavad oma mineviku ja tuleviku patte andeks osta,» kinnitas õpetaja. Samad poisid võtsid keskaegse toidu valmistamise videosse ja panid plaadile, mida saab ka osta. 

Vennastumine

Ettevõtmisse on kaasatud suur hulk Mustla õpilasi ja õpetajaid, aga põhituumiku moodustavad Kaldra sõnutsi tema ise ja 12 rollimänguringi õpilast. Neile on abiks Kohtla-Järve Ahtme gümnaasiumi ajalooõpetaja oma 12 õpilasega. Projekti rahastab sihtasutuse Archimedes programm «Noortekohtumised». 

Noored on juba teineteisel külas käinud. Esimene kord tehti Tarvastus üheskoos Viljandi Bonifatiuse gildi käsitööliste juhendamisel keskaegseid peakatteid ja kapuutse ning Monika Hindi õpetuse järgi luust vilepille. Aluseks olid keskaegsed töövõtted ja leiud Viljandist. Olde Hansa peakokk Emmanuel Wille õpetas noortele aga keskaegse toidu valmistamist. 

Vastukülaskäigul Kohtla-Järves tehti koos pakutrükki, õmmeldi keskaegseid kotte ja vöösid, osaleti sõjamehe harjutustes ning käidi Kotka rabas keskaegsel ellujäämismatkal. 

«Lapsed tegutsevad vahvalt üheskoos. Suheldakse eesti, inglise ja vene segakeeles,» rääkis Kaldra. «Kui Ida-Virumaalt tagasi sõitsime, siis üks meie lastest tuli küsima, kas võiksime tulevikus veel nendega mõnda projekti teha. Kui ma seda hiljem Ahtme õpetajale Olga Mesilasele rääkisin, siis ta hakkas naerma ja ütles, et tema tüdrukud tulid lagedale sama jutuga.»

Läinud aasta märtsis portreteeris Aive Kaldrat ETV saade «Meie inimesed». Sealt selgus, et Tarvastu õpilased teavad une pealt, millal oli Jüriöö ülestõus, sest tänu rollimängurist õpetaja Aivele on nad sellest ise osa saanud. Lisaks on kohatud kooli ümber luusimas zombisid, viikingeid või Vana-Kreeka jumalusi. Seda on õpetaja teinud selleks, et ajalugu õpilastele paremini meelde jääks. Õpetaja ise ütles Karlssonit tsiteerides, et tema kaasa ei mängi, kui lõbus ei ole. Sedapuhku on ta ise keskaegse emanda rõivastes. 

Tagasi üles