Karksi õllevabriku uueks omanikuks sai naabertööstus

FOTO: Elmo Riig

Tühje suuri ruume on tehases palju. Osast on seadmed välja viidud, teistes seisis veel lademetest plasttaarat.

Kunagine Karksi õlletehas, mis kuulus aktsiaseltsile Karme, on omanikku vahetanud. Kinnistu uueks haldajaks sai selle naaber, osaühing Puidukoda, kel on sellega omad plaanid.  

FOTO: Elmo Riig

Veel on alles hulgaliselt rullides pudelite etikette, millelt võib meenutada kunagisi õlle- ja siidrisorte.

FOTO: Elmo Riig

Laboriruumis oli kapi peal veel mitu avamata mustsõstra- ja kirsiveini pudelit.

FOTO: Elmo Riig

Kunagi tegutses õlletehases ka sisebaar, mis praegu seisis tühjana. Leti all vedeles vaid paar kiirnuudlipakki.

FOTO: Elmo Riig

Aega, mil veel Karme nime alt jooke toodeti, meenutavad kalendrid, mis on seisma jäänud 29. oktoobrile 2015.

«Soetasime kinnistu, sest oli võimalus ja on meie tootmiskompleksi naaberkinnistu,» tähendas Puidukoja tegevjuhi asetäitja Kristjan Saks. Ta ütles, et õlut ja veini nad seal tootma ei hakka, aga puidutootmise laiendamisele mõtlevad küll.

Vanad õlletehase hooned on amortiseerunud ja laias laastus pole tema sõnul nendega midagi teha. Ostja silmis oli väärtuslik kinnistu ise. Maad on umbes kaks hektarit ja ka taristu on olemas. «Seal on elekter, oma puurkaev, pumpla, katlamaja,» loetles Saks ja lisas, et tehing algaski sellest, et oli pakkumine. «Maad juurde trükkida ei saa ja me kasutasime selle võimaluse lihtsalt ära.»

Vaade tulevikku 

Otse hommepäev keegi tehase maale midagi ehitama ei hakka, aga võib-olla kahe või kolme aasta perspektiivis küll. «Mingisugused tootmishooned ja laoplatsi laiendused näiteks, aga seda ei oska veel kinnitada, mis mahus ja mida täpselt sinna teha,» ütles tegevjuhi asetäitja. 

Praegu tegutseb Puidukoda kuuel hektaril ning reservmaa oligi tal enam-vähem otsas. «Hektari jagu meil oli veel maad, kuhu oleksime saanud võib-olla laoplatsi või hoone rajada,» tähendas Saks ja lisas, et need kaks hektarit, mis nüüd lisaks saadi, annab kindlasti rohkem võimalusi. 

Enne Karme ja Puidukoja tehingu lõpuleviimist müüdi õlletehase hoonetest maha seadmed. Osaühing sai need endale põhimõtteliselt tühjana, kuid mõningaid märke kunagisest tegevusest sealt siiski leiab. Näiteks oli tühjades laoruumides veel plasttaarat ja joogipudelite etikette, samuti kontori- ja laboriinventari.

Tootmine lõppes ammu

«Tootmine on ju siin ammu lõppenud,» lausus Kristjan Saks.

Aktsiaseltsi Karme nõukogu esimees Viljar Suits ütles, et viimati tegutseti seal paar aastat tagasi. Neid sõnu kinnitasid laborisse ja mõnda tootmisruumi seinale jäänud kalendrid, mis näitasid kuupäeva 29. oktoober 2015.

Karmele kuulunud Karksi õlletehas rajati rohkem kui 40 aastat tagasi. 2012. aastal allkirjastasid Karme ja A. Le Coq lepingu, mille kohaselt läks 49 protsenti tehase aktsiatest A. Le Coqile. 2015. aastal tuli teade, et Karksi tehas lõpetab tegevuse.

Viimased aastad on õlletehase ruumid seisnud niisiis enamasti tühjana ja hõivatud oli vaid mõni kontorituba. «Me rentisime neilt välisalasid,» tähendas Puidukoja tehase juht Tanel Leevit ja lisas, et keegi pidi ju kas või rendile andmisega tegelema.

Kuigi nüüd olid tühjaks jäänud needki ruumid, kus kalendrilehte keerati viimati 2017. aastal, kinnitas Viljar Suits, et  kaubamärgid ja retseptid on intellektuaalne omand ja need ei kao kuhugi. «Retseptide alusel toodatakse edasi,» sõnas ta ja lisas, et tooted oma headuses turult ei kao. 

Eriolukord Puidukoja tempot ei kärbi

Erakordselt suure sademete hulga tõttu on Eesti metsa- ja puidutööstuse liit ning erametsaliit välja kuulutanud eriolukorra Eesti metsades. See aga üht Viljandimaa suuremat puidutööstust, osaühingut Puidukoda ei morjenda. 

Sellega, et pehme pinnas metsategu segab, on osaühingu tegevjuhi asetäitja Kristjan Saks nõus. «Ja mitte ainult Eestis, vaid kogu Baltikumis ja Põhja-Euroopas,» lisas ta.

Saks rääkis, et kuigi Puidukoda on puidu järelväärindaja, võiks praegune olukord teda kaudselt mõjutada. Osaühingut päästab aga see, et toodangust tuleb Eesti metsadest kõigest viis kuni kümme protsenti ja põhiline osa on Soomest ja Venemaalt.

 «Selles mõttes ei ole meil nii hull kui neil, kes on ainult Eesti tarnijad. Nendel on olukord kehvem,» nentis ta. Metsade seis on tema hinnangul kehv kogu piirkonnas, ehk vaid Soomes pole see nii hull, sest seal on kivine pinnas. «Venemaal on küll samasugused probleemid, aga lihtsalt mastaabid on seal suuremad ja kõik see avaldab vähem mõju,» ütles Saks ja kinnitas, et Puidukoda jätkab senises tempos. 

Tagasi üles