Saada vihje

Koksvere külas algab peagi sõnnikust gaasi tootmine

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Koksveres on valmimas biometaanitehas. Pilt on tehtud eelmise aasta juulis.
Koksveres on valmimas biometaanitehas. Pilt on tehtud eelmise aasta juulis. Foto: Elmo Riig / Sakala

Põhja-Sakala vallas Koksvere külas saab alguse biometaaniajastu: järgmise kolme aasta jooksul maksab riik selle gaasi tootmiseks ligi 28 miljonit eurot toetust, mis tuleb CO2-kvoodi enampakkumise müügituludest ning on tingitud Pariisi kliimaleppes võetud kohustusest.

Viljandimaale Eesti esimest, viis miljonit eurot maksvat biometaanitehast rajava osaühingu ICP Solutions juhatuse liige Siim Tenno on kindel, et biometaan on lähiaastate mood ja Eesti edulugu.

Tema sõnul on biometaan väga perspektiivne taastuvkütus, sest seda saab toota peaaegu kõigest: tooraineks sobivad näiteks sõnnik ja läga, silo, biojäätmed ja reoveesete. Teiseks on tähtis, et biometaani tootmisel on toormepinna ühikult saadav bioenergia suur, see tähendab, et tootmine on efektiivne, ja kolmandaks on ka saadav gaas efektiivne: ühe kilogrammi biometaaniga saab sõita sama palju kilomeetreid kui ühe liitri diislikütusega, kuid rahalises mõttes on tänaste hindade juures biometaaniga autosõit diislikütusega sõitmisest ligemale poolteist korda soodsam.

«Biometaangaasi vastu on huvi turul täitsa olemas – lisaks sellele, et see kõlbab kas või kööki gaasipliidile, kõlbab see ka transpordivahenditesse,» sõnas Siim Tenno. Nii näiteks töötab Tallinki uus reisilaev gaasil ning Elron uurib gaasirongide soetamise mõttekust, samuti hakkab mitu Eesti linna üle minema gaasibussidel põhinevale ühistranspordivõrgustikule. «Näiteks Rootsis toimib see turg väga hästi ning Stockholmis ja Malmös töötavad juba kõik bussid biogaasil,» kõneles ta.

Siim Tenno lisas, et peaaegu igal põllumehel on põhimõtteliselt võimalik biometaanitootjaks hakata – efektiivseks ja tulusaks gaasitootmiseks on vaja vaid mõnisada lehma.

Täisvõimsusel hakkab Viljandimaale rajatav tehas tööle alanud aasta esimestel kuudel.

ICP Solutions (www.icp-solutions.eu) on Eesti kapitalil põhinev ettevõte, mis pakub energeetikaalaseid võtmed-kätte-lahendusi, sh tasuvusarvutusi ja tehnilist nõustamist ning toetuste taotluste koostamist. 2009. aastal rajatud ICP Solutionsi põhiteenused on energiasüsteemide projekteerimine, seadmete tarnimine ja süsteemide ülespanek ning valminud lahenduste hooldamine.

Tagasi üles