Aida jõulupuu aitab varjupaigaloomi koju

Osa kasse ja koeri, kelle pildid said esimesel advendil Viljandi loomade jõulupuu külge, on detsembris endale juba uue kodu leidnud.

FOTO: Marko Saarm

​Pärimusmuusika aida juures seisab esimesest advendist saati jõulupuu, mis on kaunistatud Viljandi kodutute loomade varjupaigas olevate kasside ja koerte piltidega. Eesti veterinaar­meditsiini üliõpilaste seltsi ettevõtmine juhib inimeste tähelepanu koduta loomadele. 

Pole teada, kas just tänu jõulupuule, aga igatahes on Viljandi kodutute loomade varjupaiga juhataja Siiri Mängli sõnul detsembrikuus loomade vastu huvi kasvanud.

Sel nädalal said uude koju kaks varjupaiga kõige vanemat asukat, nelja-aastane kass Mehis ja kuuene koer Reimond. Mõlemad olid varjupaigas olnud aasta ega kuulunud nende hulka, kes kohe adopteeritavatena silma jääksid. Mehis oli Mängli sõnul küll ilus koheva karvaga kass, aga tal oli väike tervisemure: mõlemad tagumiste käppade põlveliigesed võivad hakata tulevikus häda tegema. Koer Reimond, kes sõitis nädala algul uude koju Soome, on aga laste peale kuri ja täiskasvanuid pelgab.

Tähelepanu loomadele

Samamoodi on kuused kaunistatud veel Tartus, Tallinnas, Võrus, Pärnus ja Rakveres. Nende mõnekümne looma pildid, mis Viljandi puu otsa said, aitas veterinaarmeditsiini üliõpilaste seltsil valida kohalik varjupaik. Siiri Mängli sõnul lähtuti asjaolust, et puule saaksid pildi need loomad, kes on kauem varjupaigas olnud.

«See pole ainus eesmärk, et keegi nüüd kohe läheks endale looma võtma. Oluline on julgustada inimesi varjupaika külastama,» ütles veterinaarmeditsiini üliõpilaste seltsi partnerlusjuht Krislin Alert. Sakala on temast varem kirjutanud kui linnukasvatajast. Olustvere lähedal kodus kasvatas Alert sadakonda lindu, kelle hulgas olid näiteks paabulinnud, pardid, kodukanad, siidikanad, kääbus-cochini’d ja brahmad. Eriala valis ta hobist lähtudes ning kuna juba veterinaarmeditsiini õpitakse, otsustas selts jõulude eel loomadele head teha. 

Kuusepuule valmistati ehted meeskonnatööna: käidi varjupaikades loomi pildistamas ja kirjutati igaühele tutvustav tekst. Ehted lamineeriti ära, nii et need on igati ilmastikukindlad. Ka puud on seltsi liikmete abiga saadud. Viljandi kuuse tõi Alert oma kodust. 

Kui kellelegi mõni pildiga ehe silma jääb, saab ta just selle konkreetse koera või kassi varjupaigast üles leida. Alerti sõnul on Viljandi kuusel enamasti kassid, kuid on ka kolm koera.

Kuus korda suurem

Loomade jõulupuu projekt sai alguse eelmisel aastal Tartust. Siis paigutas Eesti veterinaarüliõpilaste selts koostöös Tartu linnavalitsusega loomapiltidega ehitud puu linna Raekoja platsile. Kuigi uue kodu leidnud loomade või varjupaigas käimiste suurenemises jäi mullu tagasisidet napiks, siis sel aastal on plaanis üliõpilastel seda poolt parandada ja projekti lõppedes selgitada, kuidas puu varjupaigas käimist mõjutas. 

Teada on aga Krislin Alerti sõnul see, et loomade jõulupuust kõneldi palju ja see pakkus inimestele huvi, mistap otsustati tänavu ettevõtmine kuus korda suuremaks muuta. Nii said loomade jõulupuu ka teised linnad.

Tagasi üles