Tänapäeval on sissevoolava tööjõu geograafia märksa laiem. Tallinna linnapilt on muutunud tunduvalt värvilisemaks. Mõni partei kasutab seda protsessi populistlikel häältepüüdmise eesmärkidel. Võimalik, et ka meie tööjõu sissevoolu kritiseerijad muutuvad pärast ministriks saamist normaalseks poliitikuks nagu Timo Soini.
EHK PEAKS vahetama mõtteid selle üle, mida me oma juhtidelt ootame? Oma kodukoha valitsejatele häält andes olnuks tõenäoliselt mõistlik jälgida, kuidas kavatsevad võimulepürgijad kodulinna või vallarahva tulevikku korraldada ning kas nende käed on nonde lubaduste täitmiseks piisavalt pikad.
Viimase aja uudiste põhjal on poliitikute teadvusse jõudmas, et umbes kolmandik meie keskel elavatest ja töötavatest inimestest on tulnud siia nõukogude ajal. Nende hääled võivad partei positsiooni tugevalt mõjutada. Partei, kelle teadvusse on see juba jõudnud ja kes hakkab selle töö vilju tulevikus ülisuure tõenäosusega nautima, on Keskerakond. Viimase aja väljaütlemiste järgi ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond.
Väljastpoolt sisse tuleva tööjõu vajadus on ilmselge. Kuidas tööjõuturule sisenevad inimesed siinsesse ellu sulatada, on küsimus riigijuhtidele.
JÄRGMINE TEEMA, mille üle võiks mõtteid vahetada, on «Inimene ja riik». Venemaa toetab agaralt oma piiri taha jäänud kaasmaalasi. Eesti poliitika ja meedia on tundnud rohkem muret suurriikide territooriumil elavate rahvakildude saatuse pärast. Samal ajal on meie Abhaasias elavad rahvuskaaslased üsna saatuse hooleks jäetud.
Eestis on avalik arvamus ja ka poliitikud olnud seda meelt, et väikerahvastel peaks olema oma riik. Mõni kõrge ametnik on lausa ässituslikul moel kutsunud suurriikide piirkondi üles emamaast lahku lööma. Hiljutise, ilmselt mitte veel lõppenud Kataloonia saaga puhul leidub Eestis toetajaid mõlemale poolele. Euroopa on jäägitult toetamas Hispaania terviklikkust.
Üldjuhul tekivad separatismi ilmingud majanduslike kollapsite tagajärjel. Kataloonia on selles mõttes erand. Hispaania on tänapäeval suhteliselt rikas, inimeste elujärg on seal – väidetavalt eriti Kataloonias – ilmselgelt kõrgem kui meil. Jugoslaavia, millest lahkulöönud osiseid Euroopa kiirustas tunnustama, lagunes majandusliku katastroofi tõttu, mida võimuahned poliitikud oma egoistlike ambitsioonide rahuldamiseks, sageli suure hulga vere hinnaga, ära kasutasid.
Ehk võiks uute riikide emamaast eraldumise eeskujuks olla Suurbritannia Euroopa Liidust väljumise protsess? Lööge kulud ja tulud kokku ning vaadake, kes kellele maksma peab ja kuidas lahkulöönuna oma rahvale parem tulevik tagada. Peaasi on jätta relvad rahule – tavakodanikud ei pea võimuahnete liidrite ambitsioonide eest surema.