Lennukitehases on Hendrix ja Eesti muusikud

Jaak Sooäär, Henno Kelp, Robert Linna ja Kristjan Kallas ning iidol helikandjal.

FOTO: Rene Jakobson

Tänane kontsert «Tuntud ja tundmatu Hendrix» on muusikaline kummardus elektrikitarri ajaloo suurimale sangarile Jimi Hendrixile, kelle sünnist möödub 27. novembril 75 aastat. Paraku kestis tema elu- ja loometee ainult 27 aastat ja 295 päeva. Nii kuulub ta «27 klubisse», kus ootas ees vähem kui aasta varem lahkunud Rolling Stonesi asutaja Brian Jones ja kaks nädalat pärast Hendrixit liitus klubiga Janis Joplin, aasta hiljem Jim Morrisson (The Doors). 

Tellijale

27-aastaselt maisest elust lahkunud muusikamaailma mõjutanud klubisse kuuluvad ka Nirvana liider Kurt Cobain (1994), Amy Winehouse (2011) ja suur hulk teisi muusikuid. Eric Burdon’i lugu «27 Forever» («Igavesti 27») kogumikus «Til Your River Runs Dry» või John Craigie lugu «28» albumilt «Montana Tale» (2009) on otseselt mõjutatud «27 klubi» elukarmist müstikast.

Varalahkunud kitarrigeenius Jimi Hendrix jõudis lühikeseks jäänud loometeel kirjutada väga erinevas meeleolus ja stiilis lugusid klassikalisest bluusist R&B-st arendatud pikemate oopusteni ja avangardistliku kõlapildiga kompositsioonideni. Kes ei teaks lugusid nagu «Hey Joe», «Purple Haze» ja «Voodoo Child». Eluajal vaid kolm stuudioalbumit ja ühe kontsertalbumi välja andnud muusik jõudis tegelikult salvestada oluliselt rohkem lugusid, mis said avalikuks pärast looja lahkumist.

Tagasi üles