N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Naised versus ülejäänud maailm

Alice Lokk
Naised versus ülejäänud maailm
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kuigi «Orpheus allilmas» käsitleb ka õnnetut armastuslugu, on fookus pigem Lady (Triinu Meriste) hingepiinadel.
Kuigi «Orpheus allilmas» käsitleb ka õnnetut armastuslugu, on fookus pigem Lady (Triinu Meriste) hingepiinadel. Foto: Gabriela Liivamägi

Läinud laupäeval esietendus Ugala suures saalis kolmas Ingomar Vihmari lavastatud Tennessee Williamsi näidend «Orpheus allilmas», mis käsitleb armastuse ja vihkamisega seotud teemasid, pöörates erilist tähelepanu naistele.

Teatrisaali sisenedes võib näha, et vaataja ette on detailitruult toodud XX sajandi Ameerika väikelinna poeke oma kellade, raadiote, purkide ja taskulampidega. Kujunduse keskpunktiks on päevi näinud telefon ja kassaaparaat. Selles tillukeses tolmuses maailmas elab üksildust tundev Lady Torrence (Triinu Meriste), kes ootab oma abikaasa Jabe’i (Andres Noormets) surma.

Lavastus naistest

Lavastuse kandvaks jõuks on naised. Just nende valu ja võitlus tuleb ilmekalt esile. Ängistuse ja allasurutuse erinevaid tahke on tugevalt tajuda nii Ladys kui ka häbitus ja ropus Carolis (Adeele Sepp).

Võrreldes Williamsi näidendi Caroliga ei ole Vihmari lavastuse Carol nõdrameelne. Ta on mässaja, süsteemile vastuhakkaja. Adeele Sepa kehastuses joonistus imetlusväärselt välja tema julgus olla see, kes ta on. Sepa mängulaadi vaadata on lõbus, kuid samas põnev, sest Caroli koleerilise iseloomu tõttu on võimatu tema samme ette ennustada.

Kohati samalaadses olukorras, kuid teistsugustes ahelates on Lady. Triinu Meriste on sellesse rolli väärt valik: ta kehastab kaunist naist, kes on küll juba elu näinud, kuid kelles on siiski veel palju elutahet ja kirge. Lady on eripalgeline karakter. Aeg-ajalt ei oska ta oma olukorrast välja tulla, teeb imelikke vihjeid põetajale abikaasa piinade lõpetamisest ning üritab võõrana linna saabunud ja talle poes abiks olevat Vali (Rait Õunapuu) kavalusega enda juurde jätta. Teisest küljest on Meriste kehastatavas Ladys mänglevat kergust ja elujanu. Valiga suheldes on ta algusest peale rõõmus ja mõnel hetkel tundub isegi õnnelik.

Val Xavieri tegelaskuju on samuti mitmetahuline. Selles karakteris on palju vastakaid nüansse, mis teevad rollisoorituse keeruliseks. Val on maailmast tüdinenud, kuid tahab elada ja alustada uuesti. Ta on ükskõikne, aga kirglik.

Rait Õunapuu Val on enesekindel ja julge, kuid kohati ei mõju ta usutavalt. Tema ja Lady suhetes pole väga selgelt tajuda seda seletamatut energiat, mis võib kahe inimese vahel ilmneda. Siiski on ka ilmekaid stseene. Imeilus ja õrn on hetk, kui Lady ja Vali vahel vabaneb pinge ning nad kõrvalruumi kardina taga teineteise embusesse vajuvad.

Jõuline stiil

Lavastuse stiil on oodatust järsem ja otsekohesem. Mõnigi tegelane kasutab vulgaarset kõnepruuki, laval lendab nii raha kui õlut. Selline julm sirgjoonelisus on aga pigem kainestav kui ebameeldiv.

Lavastuse õnnestumises on kahtlemata suur roll Ingomar Vihmari enda loodud suurepärasel muusikalisel kujundusel. Õigetes hetkedes kostev muusika on võimas ja intensiivne, andes tabavalt edasi loo tonaalsust.

Ingomar Vihmar on loo lõpetanud teistsuguses meeleolus kui Tennessee Williams. Etenduse algus ja lõpp seotakse kokku, rõhutades, et teater on mäng. Õigupoolest on kõik mäng ja parim, mida teha saab, on sellest rõõmu tunda. Ühest küljest on lavastuse finaal ootamatu, kuid teisest küljest, arvestades Ingomar Vihmari elujaatavat paatost, täiesti loogiline: ilma armastuseta ei saaks mitte midagi teha.

LAVASTUS

Tennessee Williams, «Orpheus allilmas»

• Lavastaja ja muusikaline kujundaja Ingomar Vihmar (Endla teater)

• Kunstnik Jaanus Laagriküll

• Kostüümikunstnik Jaanus Vahtra

• Valguskunstnik Laura Maria Mäits

• Osades Triinu Meriste, Rait Õunapuu, Adeele Sepp, Andres Noormets, Aarne Soro, Tarvo Vridolin, Terje Pennie, Jaana Kena, Kata-Riina Luide, Luule Komissarov, Vilma Luik, Vallo Kirs ja Peeter Jürgens

Allikas: Ugala

Märksõnad
Tagasi üles