iDeal kampaania

Maailma suurim poekett ostab Viljandist 500 robotit

Kui tänavu tootis Cleveron sadakond pakirobotit, siis järgmisel aastal suureneb robotite hulk peaaegu viis korda.

FOTO: Marko Saarm

Viljandi ettevõte Cleveron on seni maailma suurimale poeketile Walmart müünud pisut üle saja pakiroboti, järgmisel aastal ostab aga Põhja-Ameerika suurfima siit 500 robotit lisaks.

Majandusuudiste portaalile Bisnow antud intervjuus kinnitas tänavu Viljandis käinud Walmarti asepresident JP Suarez, et Cleveronilt ostetavad pakirobotid, mida Walmart nimetab Pickup Toweriteks, on üha uueneva Walmarti trump nende suurima konkurendi, e-kaubandushiiu Amazoni ees.

Amazon on teatanud, et paigutab üle USA 850 000 pakiautomaati, et oma klientidele lähemale jõuda. Bisnow hinnangul on see lahendus Walmarti pakirobotiga silmatorkavalt sarnane.

Cleveroni juhi Arno Küti sõnul võtab Amazon kasutusele pakiautomaadid, mis on maailmas juba enam kui kümme aastat vana lahendus ning millega alustas omal ajal ka Cleveron. Küti hinnangul võib seda nimetada tehnoloogia eilseks päevaks. «Pakirobotite osas meil maailmas veel konkurente ei ole,» nimetas Kütt.

Enne kui Cleveron lõi lepinguks käed Walmartiga, oli läbirääkimine ka Amazoni juhtidega. Sellest aga lepingut ei tulnud, sest Amazon soovis saada roboteid selliselt, et Cleveron oleks pidanud oma nimest nendel loobuma. See polnud Viljandi ettevõttele vastuvõetav. Kõigil Walmarti robotitel on peal Cleveroni märk.

500 pakirobotit moodustab Cleveroni järgmise aasta toodangust suurima mahu, kuid neid roboteid tehakse aasta jooksul kindlasti rohkem. Lisaks jätkab Cleveron kappide tootmist, sest nende järele on maailmas endiselt suur nõudlus.

Et kõik robotid ja kapid Viljandis kokku panna, otsib Cleveron ehitajat, kes rajaks praegu 3000 ruutmeetri suuruse tehase kõrvale uue, 7000 ruutmeetri suuruse tehase. Ka töötajaid kavatseb ettevõte juurde palgata.

Cleveron prognoosib, et tema käive tuleb tänavu kolm korda suurem kui eelmisel aastal, jõudes kümne miljoni euroni. Järgmise aasta käive on kavandatud 30 miljonit eurot.

Kui palju maksavad 500 kappi

Cleveron loodab järgmisel aastal jõuda 30 miljoni euro suuruse käibeni ja leping USA kauplusteketiga Walmart annab selleks suurima panuse.

Kui  president Kersti Kaljulaid novembri algul Cleveronis käis, sõnas ettevõtte tegevjuht Andres Liinat presidenile korraldatud esitlusel, et pakiroboteid müüakse praegu hinnaga 68 000 eurot. Samas teeb Cleveron iga päev arendustööd selleks, et robotite hinda väiksemaks saada.

See, millise hinnaga ostab roboteid Viljandist Walmart, on ärisaladus, mida lepingupartnerid ei avalikusta. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles