N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Laval on maailmaklassika

Sakala
Laval on maailmaklassika
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jabe Torrence’i rolli mängib lavastuses «Orpheus allilmas» Andres Noormets.
Jabe Torrence’i rolli mängib lavastuses «Orpheus allilmas» Andres Noormets. Foto: Heigo Teder

Ugala teatri suures saalis jõuab täna publiku ette Ameerika XX sajandi klassiku Tennessee Williamsi näidend «Orpheus allilmas», mille lavastab Endla teatri loominguline juht Ingomar Vihmar, kes töötab Viljandis pärast 15-aastast pausi.

Soome dramaturgia Eestisse toomise ning tänapäeva briti näitekirjanike nagu Mark Ravenhilli ja teiste in-yer-face põlvkonna autorite kõrval kuulub Vihmari jäägitu armastus «tolmuste klassikute» Ibseni, Williamsi ja Strindbergi tekstidele. Ugala teatris esietenduv «Orpheus allilmas» on Vihmaril juba kolmas kohtumine Tennessee Williamsiga. 2014. aastal tulid tema käe all lavale «Kass tulisel plekk-katusel» Laitse graniitvillas ja aasta hiljem «Tramm nimega Iha» Endlas.

«Williams on väga tundlik näitekirjanik, kelle oskus just naistegelasi kujutada ja mõista paelub mind. Tema näidendites leidub peent varjatud huumorit, mida kohtab harva,» ütleb lavastaja. Tema sõnul tunduvad «Trammi nimega Iha» Blanche ja näidendi «Orpheus allilmas» Lady normaalsed kõigi oma vigadega. «Nad on naised, keda ma tunnen väga hästi. Nad on hästi tugevad, aga kumbki ei ole eriti meeldiv. Ju Williams tunneb inimesi ja elu. Tema naised on imetlust väärivad, aga samas õudsed kuradi pujäänid,» tõdeb Ingomar Vihmar.

Näidendi «Orpheus allilmas» tegevus leiab aset keeluseaduseaegse Ameerika väikelinnas. Sealse elu paiskab hukatuslikesse sündmustesse salapärase võõra Vali (Rait Õunapuu) saabumine. Pealtnäha korralike linnakodanike minevikust hakkavad ühtäkki nähtavale ilmuma sünged ja valgustkartvad teod. Kogu selle segaduse ning kurjuse keskel üritavad iseennast ning oma õnne leida elupõletajast nooruke Carol (Adeele Sepp) ja oma mehe surma ootav Lady Torrence (Triinu Meriste).

Lisaks Õunapuule, Meristele ja Sepale on laval Andres Noormets, Aarne Soro, Tarvo Vridolin, Terje Pennie, Jaana Kena, Kata-Riina Luide, Luule Komissarov, Vilma Luik, Vallo Kirs ja Peeter Jürgens. Lavakujunduse on loonud Jaanus Laagriküll, kostüümid Jaanus Vahtra ning valguskujunduse Laura Maria Mäits. Etendus algab kell 17.  (Sakala)

Märksõnad
Tagasi üles