Ugalas saab lavaküpseks «Orpheus allilmas»

Ketlin Beljaev
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ugala teatri suures saalis jõuab laupäeval, 18. novembril publiku ette Ameerika XX sajandi klassiku Tennessee Williamsi näidend «Orpheus allilmas», mille lavastab Endla teatri loominguline juht Ingomar Vihmar, kes pärast 15-aastast pausi on taas Viljandis.

Soome dramaturgia ning tänapäeva briti dramaturgia kõrval kuulub Vihmari jäägitu armastus nii-öelda tolmuste klassikute Ibseni, Williamsi ja Strindbergi tekstidele. Ugala teatris esietenduv «Orpheus allilmas» on Vihmaril juba kolmas kohtumine Tennessee Williamsiga. 2014. aastal tuli Laitse graniitvillas tema käe all lavale «Kass tulisel plekk-katusel» ja aasta hiljem Endla teatris «Tramm nimega Iha».

«Williams on väga tundlik näitekirjanik, kelle oskus just naistegelasi kujutada ja mõista paelub mind. Tema näidendites leidub peent varjatud huumorit, mida kohtab harva. Blanche ja Lady (tegelased Williamsi näidenditest »Tramm nimega Iha« ja »Orpheus allilmas«) tunduvad mulle kõigi oma vigadega nii normaalsed. Nad on naised, keda ma tunnen väga hästi. Nad on hästi tugevad, aga kumbki ei ole eriti meeldiv. Ju Williams tunneb inimesi ja elu. Tema naised on imetlust väärivad, aga samas õudsed kuradi pujäänid,» tõdeb lavastaja.

Williamsi näidendi «Orpheus allilmas» tegevus leiab aset keeluseaduseaegse Ameerika väikelinnas. Sealse elu paiskab hukatuslikesse sündmustesse salapärase võõra Vali (Rait Õunapuu) saabumine. Pealtnäha korralike linnakodanike minevikust hakkavad ühtäkki nähtavale ilmuma sünged ja valgustkartvad teod. Kogu selle segaduse ning kurjuse keskel üritavad iseennast ja oma õnne leida nii elupõletajast nooruke Carol (Adeele Sepp) kui ka oma mehe surma ootav Lady Torrence (Triinu Meriste).

Lisaks Õunapuule, Meristele ja Sepale on laval Andres Noormets, Aarne Soro, Tarvo Vridolin, Terje Pennie, Jaana Kena, Kata-Riina Luide, Luule Komissarov, Vilma Luik, Vallo Kirs ja Peeter Jürgens. Lavakujunduse on loonud Jaanus Laagriküll, kostüümid Jaanus Vahtra ning valguskujunduse Laura Maria Mäits.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles