Kohus määras isale poja surma eest 538 töötundi

Sakala käis sündmuskohal järgmisel hommikul, siis olid traktor ja selle haagis õnnetuskohalt juba minema toimetatud. Jäljed olid siiski selgelt näha, kraavipervel vedeles aku ning kraavipõhi oli õline.

FOTO: Elmo Riig, Politsei

Päev pärast isadepäeva tunnistas Tartu maakohus 34-aastase isa kokkuleppemenetluses süüdi oma 12-aastase poja surma põhjustamises ettevaatamatusest, lisaks tulirelva ja laskemoona ebaseaduslikus käitlemises ja sõiduki süstemaatulises juhtimisõiguseta juhtimises.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri süüdistuse kohaselt lubas mees möödunud aasta 9. oktoobril Kolga-Jaani vallas oma 12-aastase poja juhtima registreerimata traktorit. Poeg kaotas traktori üle kontrolli ja sõitis sellega kraavi. Õnnetuse tagajärjel paiskus poiss traktorist välja ja hukkus sündmuskohal. Lubades liikluses keelatud traktorit juhtima oma lapseealise poja, põhjustas süüdistatav ettevaatamatusest tema surma.

Samuti süüdistati meest selles, et ta hoidis 2015. aasta sügisest oma elukohas üheraudset sileraudset püssi ja 34 sileraudse püssi padrunit, ilma et tal oleks olnud selleks vajalikku luba.

Lisaks juhtis süüdistatav käesoleva aasta 16. septembril Viljandi–Rõngu maanteel mootorsõidukit Audi, ilma et tal oleks olnud selle kategooria sõiduki juhtimise õigus. Et möödunud aasta 25. mail on Tartu maakohus süüdistatavat sama teo eest juba karistanud, pani ta toime sõiduki süstemaatilise juhtimise juhtimisõiguseta.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri abiprokuröri Maiken Mardimi sõnul ei tohi ka põllul või eramaal lapsi juhtimisõigust nõudvate sõidukite rooli lasta. «Suurte ja võimsate masinate juhtimine peab jääma neile, kellel on vastav kogemus ja õigus. Kuigi kõik juhtumid ei pruugi lõppeda nii traagiliselt, siis sellel juhul viis see kahjuks lapse surmani,» ütles Mardim. «Kurbade tagajärgede vältimiseks tasuks lastele leida ohutum meelelahutusviis ning masinaid nõudvad maatööd tuleb ära teha ise.»

Kohus mõistis süüdistatavale ühe aasta ja kolme kuu pikkuse vangistuse, mille hulka arvatakse eelvangistuses oldud kaks päeva. Koos talle varasema kohtuotsusega mõistetud karistuse ärakandmata osaga tuleb tal kanda ühe aasta, viie kuu ja 28 päeva pikkune vangistus, mis asendati 538 tunni üldkasuliku tööga. Üldkasuliku töö peab ta ära tegema kahe aasta jooksul kohtuotsuse jõustumisest arvates. Sel ajal peab ta täitma ka käitumiskontrolli nõudeid.

Kohus leidis, et sõlmitud kokkuleppes taotletud karistus on teo raskust ja süüdistatava tausta arvestades proportsionaalne ning menetluskuludena peab mees tasuma 972 eurot. Otsus on vaidlustatav 15 päeva jooksul.

Tagasi üles