Marte ootavad viljandlased kutsuvad küünalt süütama

Kui mardijooksul on andide seas hinnas kõik, millega saab suu magusaks teha, siis viimasel kümnendil Eestis populaarsust koguva hallo­ween’i firmamärgiks on nikerdatud kõrvits.

FOTO: Peeter Kümmel, Elmo Riig / montaaž

«Laske sisse mardisandid, marti-marti, mardi küüned külmetavad, marti-marti,» võib kõlada viisijupp tuleva neljapäeva õhtul nii mõnegi välisukse taga. Osa viljandlasi on sel õhtul mardisantidele märguandeks küünla süüdanud ning kutsuvad seda tegema teisigi.

Pärimusmuusika keskuse välissuhete juhi Liina Grossi sõnul annab koduukse juures süüdatud küünal märku, et mardid on seal oodatud. «Siis ei jää mardid ukse taha külmetama ning kodud, kes on nende tulekuks valmistunud, oma kostitamisega lihtsalt tühja ootama,» selgitas Liina Gross. 

Tema sõnul on juba mitmel aastal Viljandi vanalinna elanikud inimesi sotsiaalmeedias üles kutsunud mardilaupäeva õhtul akendel ja uste juures küünlaid süütama. Tänavu on selle aktsiooni eestvedamise enda kätte võtnud «Tule õue!» kogukonnaliikumine.

«Mardimöll» algab kolmapäeval

Küünalde süütamine mardisantide tervituseks on vaid üks osa kogu programmist, mis sel nädalal mardipäeva puhul viljandlasi ootab. 

«Tahame tutvustada jõuliselt meie endi kombeid ja tuua inimeste teadvusesse, et meil on ägedad ja sügavate juurtega traditsioonid ning me ei pea võtma võõra kultuuri pühi ja nende kommertslikku olemust oma igapäevaellu,» tutvustas Liina Gross eesootava programmi eesmärki. Ta lisas, et kahjuks tungib halloween üha rohkem peale ja nooremal põlvkonnal kipub meie oma marditraditsioon hääbuma.

Seetõttu ühendasid pärimusmuusika keskuse inimesed raamatubaari Romaan ning kogukondadega VLND ja «Tule õue!» jõud ning puhusid elu sisse programmile «Mardimöll», mis saab avapaugu kolmapäeval pärimusmuusika aidas korraldatava mardikoolitusega.

Seal mängitakse läbi mardietendus koos laulude ja tantsudega ning õpitakse mardiks riietumist. «Koolitus on mõeldud igas vanuses mardijooksuhuvilistele. Kuigi jääb mulje, et viimastel aastatel jooksevad marti ainult lapsed, on meie soov, et marti läheksid jooksma ka noored ja täiskasvanud,» rääkis Liina Gross. «See koolitus on olnud juba kolm aastat ja on väga populaarne.»

Stardipauk kõlab aida eest

Mardijooksu stardipauk antakse neljapäeva õhtul kell kuus pärimusmuusika aida eest. «Avapauk on selleks, et positiivne energia ja julgus sisse saada ning kui kellelgi pole oma kampa, kellega koos marti joosta, saab aida ees teistega liituda,» selgitas Liina Gross. 

Mardijooksul tekib ka väike võistlusmoment, nimelt ootavad mardisante mõnes kodus lisaks maiustustele piletid nii eelolevale mardipeole kui ka Viljandi pärimusmuusika festivalile.

«Auhinna andmise otsustab marte vastu võttev perekond ise, kuid loodame, et määravaks saab see, kui põhjalik ja traditsioonidest kinnipidav mart on,» ütles Liina Gross. Pärast mardijooksu saavad külmetavate küünte ja varvastega sandid endid soojendada raamatubaaris Romaan, kus algab kell 21 mardiräpi võistlus.

Reedel tipneb «Mardimöll» pärimusmuusika aidas peoga, kus lavalaudadele astuvad ansamblid Angus ja Oopus ning Meisterjaan. 

«Vanasti peeti pärast mardijooksu mardipulmi, kus kõik marti jooksnud inimesed kokku said ja ühiselt pidutsesid, ning pärimusmuusika keskuses tuleb samamoodi peolaadne tantsuõhtu,» rääkis Liina Gross. Ta lisas, et vanarahva kalendris lõppesid mardipäevaga kõik sügisesed tööd ning tõmmati hinge ja pidutseti.

Tagasi üles