L, 2.12.2023

Viljakasvatajad ootavad päikeselisi päevi

Aivar Aotäht
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
See talirukist kasvatav põld jäi fotograafi vaatevälja läinud pühapäeval Viljandi vallas.
See talirukist kasvatav põld jäi fotograafi vaatevälja läinud pühapäeval Viljandi vallas. Foto: Elmo Riig

Põllumeeste hinnangul tõotab tänavune viljasaak tulla üle keskmise hea, kui vaid piisavalt päikest jaguks.

Kolga-Jaani vallas asuva Parika talu peremees Ants Raadik ütles, et alustas talivilja koristamisega käesoleva nädala teisipäeval, aga seda läbi häda, sest tera niiskus on veel liiga suur.

Parika talul on põlde kokku 600 hektaril ning seal kasvavad nisu, oder, hernes, raps ja tritik. Raadiku sõnul võtab üle veerandi enda alla raps, aga näiteks rukist ei kasvata ta praegu üldse, sest selle eest makstakse liiga väikest hinda.

«Usun, et saak võib tulla keskmine või paremgi. Võib-olla ikka üle keskmise,» lausus ta. «Suviraps on sel aastal hästi ilus.»

Nüüd oleks Raadiku kinnitusel vaja päikest ja sooja, nii saaksid viljad küpseda. Tema hinnangul on taimede areng praeguse seisuga tavalisest juba enam kui kolm nädalat hiljemaks jäänud.

«Harilikult oleme koristustöödega alustanud juuli lõpus või augusti alguses, nüüd aga alles augusti keskel ja sedagi läbi häda,» märkis ta. «Kui kaua koristamisega läheb, oleneb ilmast. Võib-olla saab septembri lõpuks valmis, aga võib minna ka oktoobrisse.»

Vilja lamandumine pole Raadiku sõnul tänavu probleem, seda on tema põldudel õige vähe. Ta lisas, et viimase nädalavahetuse suur torm halba eriti ei teinud, mõnel pool lamandus vili enne seda ühe suurema saju ajal.

Viljandi vallas asuva Kissa-Märdi talu peremees Väino Viidebaum ütles, et tema arvates on saagikus hea, kuid siiski mitte väga hea.

«Soovida jätab aga kvaliteet, sest puudus on olnud päikesest,» lausus ta.

Viidebaumi põldudel kasvab enam kui 200 hektaril nisu, oder, raps ja hernes. Kõige rohkem on nisu. Madala hinna tõttu on temagi oma valikust välja jätnud rukki.

«Olen siin kandis üks esimesi, kes tänavu saaki koristama hakkas. Juba paar nädalat tagasi,» ütles Viide­baum. «Kui kaua läheb, ei oska öelda. Algul ei tulnud midagi, aga nüüd pärast sooja tundub, et kõik tuleb ruttu kätte. Oder näitab sellist nägu, et varsti-varsti on aeg. Talinisu on valmis, mul on varasemad sordid.»

Vilja lamandumise üle Viidebaum ei kurda, sest ta on oma viljal kasvuregulaatoritega kõrt tugevdanud.

Nädalavahetuse torm tema põldudel pahandust ei teinud. «Paistab, et meist kulges see mööda. Isegi voolu ei võtnud keegi ära, seega läks meil väga hästi,» lisas Viidebaum.

Jõgeval asuva Eesti taimekasvatuse instituudi direktor Mati Koppel ütles, et instituut alustas oma põllul talivilja koristamisega teisipäeval.

«Üldistades võib öelda, et taliviljasaak on tänavu hea,» märkis ta. «Suvivilja kohta on veel vara ennustada. Sõltub, millised ilmad tulekul on.»

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles