Juurikanäppajad kimbutavad aiapidajaid

Viiratsi kasvuhoonetes ja peenramaadel tegutsevad aiasaaduste näppajad.

FOTO: Kamilla Selina Lepik

Viiratsi elanikud on hädas peenraid ja kasvuhooneid rüüstavate pisisulidega, kes käivad võõral maal kõhutäidet jahtimas.

«Laupäeva hommikul kella kaheksa ajal teatas murelik vanaproua politseile, et keegi on käinud Viiratsi alevikus tema kasvuhoones, tallanud ära ühe paprikataime ning kaasa võtnud umbes kuus kurki,» rääkis Viljandi politseijaoskonna politseikapten Leana Lemming. «Oma ütlustes selgitas eakas naine, et kasvumajast võetud kurke ja äratallatud paprikataime ta rahasse ümber arvutada ei oska, ent tehtud töö ja nähtud vaeva rikkumisega on talle tekitatud moraalset kahju.»

Lemmingu sõnul on alust arvata, et võõras kasvuhoones käis uitamas ja valminud saaki noppimas laps. «Kasvumajas olid väikese inimese jalajäljed, mistõttu on meil alust arvata, et kurke võttis sealt mõni laps, kes ei oska veel teiste inimeste vaeva, taimede kasvatamisele kuluvat aega ning sellise mõtlematu käitumisega kaasnevat kahju hinnata.»

Ei taha närve rikkuda

Esmaspäeva pärastlõunal kasvuhoonete läheduses parasjagu sibulaid puhastanud aiapidaja teadis öelda, et aiasaadusi käiakse näppamas isegi autoga. «Auto pargitakse tee äärde ja tullakse vargile,» nentis mees. «Aastaid tagasi viidi minu maalt neli-viis kapsast minema. Ma ei tahagi kasvuhoonet, sest mul pole vaja närve rikkuda.»

Mehe sõnul ei piirdu sulid ainult saagi näppamisega. «Lisaks varastamisele on ka kirsse vastu seina puruks loobitud,» nentis ta.

Teise kohaliku sõnul on aiamaade rüüstajad Viiratsis tavapärane nähtus. «Istutan tavaliselt kaks taime rohkem, siis pole endal probleemi,» tunnistas ta.

Paneelmajade ees laiuval hiiglaslikul põllumaal tegutsevad hobiaednikud laususid kui ühest suust, et kortermajade ees pole vargused nii suur mure, sest aknast saab aiamaal silma peal hoida. «Metsatuka all on näppajatega suurem probleem,» tunnistasid kohalikud.

Küll ei jäeta kortermaja ees puutumata mooninuppe. «Vähemalt on mooninuppe pätsavad vargad viisakad, sest nad ei talla midagi ära,» nentis põllul tööd vihtuv naisterahvas.

Viljandi politseijaoskonna politseikapten soovitas lapsevanematel võsukestega teiste maa pealt saaduste noppimise teemal rääkida.

«Soovitan lastevanematel oma mudilastele nii vara kui võimalik rääkida lahti käitumisreeglid ehk mis on hea ja mis halb, mida tohib ja mida mitte,» ütles Leana Lemming. «See aitab lastel paremini reeglitega kohaneda ning nende vastu teadmatusest mitte eksida.»

Lastel endil tasuks Lemmingu hinnangul meeles pidada, et kui mõne ahvatleva aiasaaduse järele on isu, siis küsija suu pihta ei lööda. «Ilmselt on nii mõnigi tore naabrinaine või üleaedne nõus vabatahtlikult ja hea meelega väikese põnni soovi täitma ja talle mõne juur- või puuvilja ulatama.»

Tasub politseisse teatada

Viljandi politseikapten ärgitas aiapidajaid võõral maal uitajatest politseile teada andma. «Kui kellelgi on samasuguseid tähelepanekuid laste või ka veidi vanemate uitamisest võõrastes aedades ja aiamaadel, siis tasuks sellest politseile ikka teada anda,» soovitas ta.

Lähema kuu jooksul pole Lemmingu sõnul politseile niisugustest juhtumitest teada antud.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles