N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Hakkajad lapsed teenisid folgil korraliku palga

Hakkajad lapsed teenisid folgil korraliku palga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

​Münthaaval koguneb teenistus avatud pillikohvrisse või kaabusse, kui oled usin ja folgitänaval pilliloo üles võtad. 

Pärimusmuusika festivalil näeb iga aastaga aina enam julgeid noori moosekante. Esinevad äsja muusikakoolis pilliõpinguid alustanud lapsed ja neile pakuvad konkurentsi üksnes looja loomissädemega õnnistatud jõnglased. 

19. aastat folgil loodusrahvaste iidsete pillide eeskujul valmistatud näppe-, puhk- ja löökpille müüva Universaal Universumi omanik Mareike Hoerschelmann räägib, et muusikahuvilised lapsed on toredad. «Esimese, kõige odavama pilli ostab neile siit tavaliselt ema, mõni ostab ka ise. Paari tunniga on noorel moosekandil esinemisega teenitud nii palju raha, et osta juba kallim pill.»

Otse pillimüüjate telgi vastas istub Kaarup Jagomägi ja näpib kalimbat. Tõsise moega poiss ostis oma pilli eelmisel päeval ja ütleb, et on teeninud veidi üle kahekümne euro. 

Viiuldaja Andi Henn on folgile tulnud Ristilt  ja õpib pillimängu Haapsalu muusikakoolis. Üheksa-aastasel poisil on repertuaaris seitse lugu ja kahe päeva teenistus ületab kolmkümmend eurot.

Lõõtsamees Samuel Sert on pärit Lääne-Nigulast ja õpib samuti Haapsalu muusikakoolis. Tänavamuusikutööd proovib ta folgi viimasel päeval ja on teenistusega rahul. Poiss ei tulnud siia rahateenimise eesmärgiga. Tuldi perega folkima ning Samueli õde ja ema tahtsid kannelt osta, Samuel ise aga Eesti lõõtsa, kuid seda ta ei saanud. Poiss on oma seitsmeloolise repertuaari üle kümne korra läbi mänginud ja teeninud sellega üle kaheksakümne euro. 

Eesti Etno laagri noored on folgitänaval kõigil päevadel esinenud ja ütlevad, et on läinud väga hästi, kuigi inimesed võiksid ju alati lahkemad olla. Seitsmeliikmeline koosseis koosneb Tallinna, Viljandi, Rakvere ja Rootsi noortest, kes on muusikat õppinud juba aastaid. Teenistuse suurusest nad rääkida ei taha, ent tunnistavad, et folgil kuluva söögi, joogi ja eluolu raha saavad nad sedasi kätte.

Kümneaastane Laurits Aben on oma kandlega folgil musitseerinud kolm päeva ja kogunud selle ajaga 49 eurot. Poiss ütleb, et kandlemängu õpetab talle sõber, kelle isa on kandlemeister. Viimsist tulnud poisile pillimäng meeldib ja ta tahab ka muusikakooli astuda.

Kaheksaastane Iris Getter Tuulemäe õpib Tapa muusikakoolis ja on esinenud kõigil neljal folgipäeval. Tema repertuaaris on neli lugu. Tüdruk soovib olla edaspidigi viiuldaja, suurimaks eeskujuks sel teel peab ta praegu oma vanemat venda. Iris Getter kogus folgil 28 eurot.

Kuueaastased Koit Veskimees ja Maru Jürman moodustavad puhkpilliduo. Koit puhub suupilli ja Maru flööti. Koosmäng läheb hästi, kuigi aeg-ajalt on kuulda etteheiteid tempo valiku pärast. Rõõmsameelselsed poisid on musitseerimisest vaimustuses ja nende kahe päeva teenistus ulatub üle kahekümne euro. Poisid ootavad kooliminekut ja soovivad ka muusikat õppida. 

Tabasalust pärit kaheksa-aastane Tormi Ernits puhub väikest flööti. Pilli hakkas ta mängima folgi viimasel päeval, sest leidis, et raha on vaja. Kolm eelmist päeva olid kulunud lastealal hullamiseks. Väike flööt ja parmupill on instrumendid, mille abil kogub poiss raha järgmise pilli jaoks. Sihikul on bambuskitarr. Kümme eurot on olemas, see on umbes pool vajaminevast.

Folgialal pillimänguga raha koguvad lapsed said hea kogemuse ja küllap ka innustust muusika õppimiseks. Omateenitud taskuraha pani aga nende kõigi silmad rõõmsalt särama. 

Festivali lõppkontserdil märkis laste tublit esinemist ära flaami torupillimängija Stefan Timmermans. Ta väljendas oma vaimustust, et lastel on Viljandi festivalil selline võimalus. Mujal maailmas polevat ta nii head suhtumist näinud.

Märksõnad
Tagasi üles