Kauplejaid jätkub ka pärimeetrist väljapoole

Tuulisest ilmast hoolimata tuli reede lõuna ajal Lossi tänavale batuutidele lõbutsema kümneid lapsi.

FOTO: Kamilla Selina Lepik

​Pärimusmuusika festivaliga samal ajal on end Viljandisse sättinud hulk kauba- ja ajaviite pakkujaid. Ilma festivali piletita on võimalik minna kahte tivolisse ja käsitöölaadale, sõita elektriautodega, hüpata batuutidel ning otsida tuhandete raamatute seast endale meelepärast.

Bonifatiuse gildi korraldataval käsitööturul on kauplejaid üle 50.

FOTO: Kamilla Selina Lepik

Bonifatiuse gild on tänavu korraldanud juba kolm käsitööliste laata ning nüüdki, Viljandi aasta suursündmusel, on müüjad Tallinna tänava ääres kohal. «See laat on veidi teistsugune: enamasti müüakse seal oma kätega valmistatud asju,» rääkis korraldaja Kätrin Hanschmidt. 

Laat vältab festivali lõpuni ning Hanschmidti sõnul kauplejatest puudu ei tule. «Kauplejaid on turul 56, neljapäeval ja pühapäeval veidi vähem,» täpsustas ta. 

Osa käsitöömeistreid on turule tulnud ka piiri tagant. Kui soomlane tuli kauplema ehetega, siis leedulane müüb männivaigust tehtud eliksiire ja kreeme. 

«Enamik müüjaid on siin mitmendat aastat ja loodame, et kõik festivalile tulnud astuvad kas või korra läbi ja näevad, mida huvitavat siin pakutakse,» ütles Hanschmidt.

Laste atraktsioone rentiv Mulgimadin seadis Köleri parki oma batuudid üles juba viiendat korda. Ettevõtmist vedava Tarmo Türgi sõnul oleneb tasuvus suuresti ilmast. «Seni on see ikka ära tasunud ja kui ilm täitsa vussi ei lähe, tasub ilmselt ka sel aastal,» rääkis ta. Siiski on Türk märganud trendi, et peo fookus koondub järjest rohkem ametlikule festivalialale. «Kas ka järgmisel aastal tuleme, otsustame siis, kui see festival on läbi,» lausus ta.  

Jakobsoni Mängumaailm tõi elektriautod ja -tõukerattad folgi ajaks välja teist aastat. Mängumaailma juhataja Carmen Oja märkis, et ühelt poolt kannab see reklaami eesmärki, teisalt aga annab lisatulu. «Paljud, kes Viljandiga nii palju seotud ei ole, on meid nüüd üles leidnud ja muidugi saame ka lihtsalt head ilma nautida,» rääkis Oja.

30-aastase staažiga raamatukaupmees Aulis Fischer laotas oma kauba Laidoneri platsi murule lootuses, et ei hakka sadama. Festivali ajaks tõi ta kohale üle tuhande kasutatud raamatu. «Ehk ostetakse mõned sajad ära. Kõik oleneb sellest, kuidas ilm peab,» rääkis ta. 

Fischeri sõnul on raamatute välimüük kõva meeskonnatöö. «Kui vihm peale tuleb, on vaja kiiresti tegutseda: kiled korralikult peale tõmmata ja kõik muu. Üksi sellega hakkama ei saaks.» Sellepärast oli ka tema festivalile kaasa võtnud abilise.

Lõbustuspark Bengts Tivoli koordinaator Taras Mazurenko sõnul Viljandisse tulekut spetsiaalselt folgi ajaks ei planeerinud. «Suuremat rolli kui folk mängib ilm,» ütles ta ning lisas, et eelkõige on tuuri marsruut kindlaks määratud nii, et jõuaks võimalikult optimaalselt ühest kohast teise. «Eks nüüd ole näha, kui palju folk meid mõjutab,» sõnas Mazurenko.

Tagasi üles