Enamasti õpitakse võõraid keeli vajaduse pärast. Mõnikord lugupidamisest keskkonna vastu, kuhu satutud ollakse. Mõnikord ka ajaviiteks. Aga ei ole kuigi tõenäoline, et tekib lugupidamine keele vastu, mille rääkijad sind okupandiks sõimavad.
Eesti vajab kõiki inimesi, kes on ühel või teisel moel siia sattunud. Ükski poliitik seda avalikult tunnistada ei julge. Ennem jahutakse selle üle, et näe, eestlased lähevad ära. Lähevadki, niikaua kui kodumaal ei ela ära. Eesti Rahva Muuseumi direktor nimetas neid mugavusmigrantideks. Riigi palgal istudes on hea hädasolijate kallal tänitada.
Aga Eestisse tullakse ikka ka. Viljandissegi on tekkinud Aasia restorane. Mõnes peab inglise keeles suhtlema, mõnes saab ka vene keelega hakkama.
Ehk oleks mõistlik meie keelepoliitikat revideerida? Riigi palgal istuvad keelebürokraadid ja eriti isamaalised poliitikud on teadagi selle vastu.
Teine suur mure, mis samuti ei ole nurjatu probleem, puudutab hariduselu toimimist. Olen kuulnud, et meie riigis saab põhikooli lõpetada ka puuduliku hindega. Puudulikke võib olla koguni kaks. Osa lapsi ei jõudvat üldse kooli.
Huvitav oleks teada, mida edaspidistes koolides, halvemal juhul tööturul, nende poolkirjaoskamatutega peale hakatakse. Kas haridusfunktsionäärid toodavad lumpenit? Kuuldavasti ei soovita inimesi isegi teaduskraadi kaitsmisel väga «ahistada».
MULLE MEELDIB, et omavalitsuste võimuorganite valimistel võtab maad olukord, kus parteide monopol on murtud. Mulle lihtsalt ei meeldi ükski monopol. Las inimesed valivad endi hulgast tuntuid ja tublisid, mitte reklaamirahadega üles pumbatud maskotte.
Järgmised neli aastat võiksid olla haldusreformi jätkuks, et tagada omavalitsusüksuste ülesehitamise järjepidevus nõnda, et pärast valimisi jätkab uus võim sujuvalt eelmise tegemisi. Parteikontoritest kohalesaadetud leegionärid oleks mõistlik varupingile ennast harima ja elukogemusi koguma jätta.