«Kõrboja perenaine» ja «Gogoli disko» ehk Ugala suvelavastused mängivad Eesti kirjandusklassikaga

, Ugala dramaturg
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Katku Villu (Ott Aardam) ja Kõrboja Anna (Kadri Lepp) lavastuses "Kõrboja perenaine" on publiku ees ka tänavu.
Katku Villu (Ott Aardam) ja Kõrboja Anna (Kadri Lepp) lavastuses "Kõrboja perenaine" on publiku ees ka tänavu. Foto: Gabriela Liivamägi

​Ugala teater mängib suvehooajal nii värskelt renoveeritud teatrimajas kui ka Vargamäe nõlvadel. Ugala suures saalis esietendub teatraalne fantaasiamaailm «Gogoli disko» ja «Kõrboja perenaine» naaseb teiseks hooajaks vaatajate ette.

Paavo Matsini romaan «Gogoli disko» võitis 2016. aastal nii Eesti Kultuurkapitali kirjanduspreemia kui ka Euroopa Liidu Kirjandusauhinna. 2. juunil jõuab see aga Ott Aardami lavastuses Baltikumi moodsaimale pöördlavale, kus publik ja näitlejad vahetavad pooled – publik paikneb pöördlaval ning etendus toimub nende ümber.

«Gogoli disko» tegevus leiab aset teistsuguses Viljandis, kus tuksub sõita sõjatrofeena sinna käima pandud tramm. Eestist on saanud Vene tsaaririigi osa, aga see ei paista kedagi väga häirivat. Riigikord ja raha ei oma enam suuremat tähtsust, mistõttu leitakse üles vanad head hobid: istutakse vaikselt suletud uste taga ning kuulatakse keelatud muusikat ja loetakse keelatud kirjandust. Isegi mitte mingi vastuhaku mõttes, vaid lihtsalt sellepärast, et meeldib. Kõik liiguks omasoodu, kui ei oleks Gogolit, kes tõuseb surnust üles ja tõmbab kõik ootamatult käima.

Vargamäele jõuab aga juba teist aastat Vallo Kirsi lavastatud tundlik ja suurejooneline «Kõrboja perenaine», milles on laval üle 30 näitleja. Teatrikriitik Margus Mikomägi sõnul on see, mida näeb, klassikaline, ilma igasuguse vigurdamiseta teater, mis on samas mänguline selle sõna kõige paremas mõttes. Kõrboja naiste Anna, Eevi ja Madli loo aluseks on Tammsaare romaan «Kõrboja peremees» ning selle on Urmas Lennuk dramatiseerinud just Ugala teatri näitlejatele. Osades Kadri Lepp, Ott Aardam, Adeele Sepp, Luule Komissarov ja Egon Nuter (külalisena).  

Tagasi üles