ETTEVÕTLUS MAAL peab kasvama. Tehnovõrkudega liitumise toetuse maksmine, energiaintensiivsetele ettevõtetele hinnasoodustuse tegemine, riigilt lihtsustatud korras maa taotlemise võimaluse andmine – kõige sellega tahab riik maapiirkonna ettevõtlusele hoogu juurde anda.
Ettevõtluse võimalikkusest maal
Inimesed elavad seal, kus on töökohad. Omavalitsusi, kuhu on inimesi viimase seitsme aasta jooksul juurde tulnud, on 210-st (ühinemisi arvestamata) 28. Umbes 43 protsenti rahvastikust elab Harjumaal ja umbes 31 protsenti Tallinnas.
EESTI RAHVASTIK vananeb ja väheneb. Kuidas seda tendentsi peatada?
Vana tõde on see, et lapsi sünnib rohkem maal kui linnas. Riik on rikkam, ebavõrdsus väiksem ja ühiskond tervikuna õnnelikum, kui regionaalne areng on riigis ühtlane. Järelikult tuleb teadlikult toetada töökohtade teket väljapoole suurlinnu. Valitsusel on selleks hulk plaane, näiteks riiklike töökohtade Tallinnast väljaviimine, tee-ehituseks ja transpordiks lisaraha andmine ning nüüdisaegsete munitsipaalüürielamute rajamine.
Kohe-kohe, juba mais avab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus toetuse, mis on mõeldud ettevõtetele, kes asuvad väljaspool Tallinna ja Tartut ning neid ümbritsevaid valdu. Et tehnovõrkudega liitumise kulukust on paljud ettevõtjad eeskätt maapiirkondades välja toonud ettevõtluse edendamise takistusena, otsustasime luua toetuse elektrivõrkude, vee- ja kanalisatsiooni ning sidevõrguga liitumiseks. Toetust saab taotleda nii võrguga liitumiseks kui ka olemasoleva võrgu tootmisvõimsuse suurendamiseks. Riik toetab kuni 60 protsenti projekti maksumusest, maksimaalselt 100 000 euroga.
Loodan väga, et huvi selle toetuse vastu on suur ning me näeme tänu sellele palju uusi arenguid ja töökohti juurde tekkimas.
ÜHE HEA UUDISENA on uuest aastast oodata, et energiaintensiivsetele ettevõtetele langeb elektriaktsiis Euroopa Liidus lubatud miinimummäärani. Selleks aga, et kohalik omavalitsus ja ettevõtjad saaksid piirkonna arengule kaasa aidata, saab peagi võimalikuks ettevõtluseks riigilt maa taotlemine lihtsustatud korras.
Toetades ettevõtjaid investeeringute tegemisel ning panustades majanduskeskkonna arendamisse ja selle atraktiivsuse suurendamisse üle Eesti, loome nüüdisaegseid töökohti kohapeal ning anname sellega oma inimestele võimaluse teenida leiba ja rajada kodu siin Maarjamaal. Ainult nii on meil tulevikku.