Lastekaitse liidu hinnangul võib haridus- ja teadusminister Tõnis Lukase avaldusi Viljandi ühendatud kutsekeskkooli vahejuhtumi kohta tõlgendada kui üleskutset ebaseadusliku jõupoliitika rakendamisele haridusasutustes.
Lastekaitsjad protestivad haridusministri avalduse vastu
«Sakala» kirjutas laupäeval, et haridusministri meelest pole kutsekooli direktoril Tarmo Loodusel erilist põhjust kahetseda, et ta ühele õpilasele põleva sigareti kätte surus ja põletushaava tekitas.
«Ootan kõigilt koolijuhtidelt initsiatiivi, et karistamatuse tunne koolidest kaoks,» märkis Lukas.
Lastekaitse liit tõlgendas Lukase viimast lauset kui üleskutset koolijuhtidele vägivalla kasutamiseks õpilaste vastu kooli ja selle lähiümbruse territooriumil.
«On õige, et «koolijuhil peab olema korra tagamiseks voli», kuid see voli peab olema kooskõlas seaduse ning üldise inimliku eetikaga, mis ei luba hierarhias kõrgema positsiooniga olijal rakendada jõudu madalama positsiooniga kaaslase suhtes,» selgitas liit oma pressiteates.
Lastekaitse liit toonitas, et vägivald kasvatab vägivalda. «Vägivald ja ebaseaduslikud meetmed ei ole sobivad vahendid, ennetamaks meelemürkide levikut mis tahes haridustaseme õppeasutustes. On oluline, et ühiskond peaks vägivallavaba kooli normiks ega käsitaks erandina kooli juhtide, pedagoogide või muu personali vägivaldset käitumist,» nentis liit.
Lastekaitse liit soovib, et haridus- ja teadusminister kinnitaks sama arvamust ning võtaks tagasi senised Viljandi juhtumiga seotud avaldused.
Haridusminister Tõnis Lukas vastas lastekaitse liidu avaldusele, et kooli turvalisus algab kindlatest reeglitest ja neid peavad järgima kõik koolis viibivad inimesed.
Ta kordas veel kord, et Viljandi ühendatud kutsekeskkooli direktor Tarmo Loodus kahetses, et ei kasutanud konfliktiolukorra lahendamisel teisi mooduseid.
«Minule teadaoleva kirjelduse järgi ei toimunud koolijuhi ja täisealise õpilase vahel tahtlikku füüsilist väärkohtlemist. Mil määral õpilane korda rikkus ja kas direktori reaktsioon antud olukorras oli ülepingutatud, seda peab selgitama uurimine,» lisas minister.
Milline on turvaline kool ja kuidas seda saavutada, on üks põhiteema haridus- ja teadusministeeriumi korraldataval koolijuhtide igasügisesel seminaril 21. ja 22. oktoobril Tartus.
«Koolivägivalla ennetamine on haridusteematikas üks kesksemaid, erinevate huvigruppide ja organisatsioonide esindajatest koosnenud ekspertide kogu on arutanud vajalikke seadusemuudatusi, kaalutud on õpetajate täiendkoolituse vajadust ning ettevalmistamisel on abimaterjal õpetajale käitumiseks keerulises olukorras,» kirjutas minister Tõnis Lukas oma vastuses lastekaitsjatele.