Skip to footer
Saada vihje

Sinodil tuli arutuse alla naisvaimulike küsimus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jumalateenistusel Kõpu Peetri kirikus kõndisid kõige ees piiskop Joel Luhamets (paremal) ja Viljandi praost Marko Tiitus.

​Esmaspäeval Kõpus peetud Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Viljandi praostkonna sinod võõrustas saadikuid, vaimulikke ja piiskop Joel Luhametsa, kõne all olid haldusreformist tulenevad muudatused, aga ka naiste sobilikkus vaimulikuks.

Eesti luterlikus kirikus ordineeriti esimene naine vaimulikuks 50 aastat tagasi. Tänapäeval on naisi pastoriametis juba päris palju, mitu ka Viljandimaal. Siiski on kogudustes liikmeid ja vaimulikke, kes seda päris õigeks ja pühakirja järgi sobilikuks ei pea. Nimetatud küsimust puudutas oma sõnavõtus piiskop Joel Luhamets. Ta nentis, et mõlemad arvamused on võimalikud, kirikus on arvamusvabadus, aga kui naisvaimulikud on ametisse pandud, tuleks neid kõigiti toetada. Kirik peaks ikkagi toimima ühtsena. 

Uus olukord

Tähtis teema oli eesootav haldusreform, mis seab kiriku sügisest täiesti uude olukorda. «Seni oli enamasti igas omavalitsuses üks kogudus, nüüd laienevas Viljandi vallas on aga koguni viis: Tarvastu, Kolga-Jaani, Paistu ning Viljandi Jaani ja Pauluse kogudus,» märkis Viljandi praost Marko Tiitus. 

Tema hinnangul peaksid kogudused juhtide ja õpetajate tasandil kokku leppima kõneisikud, kes uute omavalitsusjuhtide poole pöörduvad. Ühelt poolt puudutab see võimalikke tegevustoetusi, teisalt hooldekodude ja hoolekandeasutuste teenimist ning avalikke sündmusi nagu jõulude tähistamist ja muud, milles kirik on seni osalenud. Joel Luhamets rõhutas, et vaimulikud peavad ühendvalla tekkimise järel olema aktiivsed ja looma häid suhteid. 

Ühtlasi valiti sinodil üle nelja aasta taas uued saadikud, kes hakkavad Viljandimaad esindama Eesti kirikukogus. Valituks osutusid Põltsamaa koguduse õpetaja ja abipraost Markus Haamer, Viljandi kutseõppekeskuse direktor Tarmo Loodus ja maaeluministeeriumis töötav Helve Hunt Viljandi Jaani kogudusest.  

Sõber jäi valimata

Aasta töötegijaks valiti Helme ja Taagepera koguduse organist Thea Leitmaa.  Kiriku sõber jäi tänavu valimata, sest ühtki ettepanekut ei tehtud.

Jutuks tuli ka Viljandi praostkonna eelarve, mis on väike, aga Marko Tiituse sõnutsi Eesti kontekstis heas seisus. «Meid on aastaid toetanud Soome sõpruskogudused Tuusula ja Nurmijärvi. Seega saame panustada vaimulike täienduskoolitusse ja nende osavõtuks vaimulike konverentsist, iga kuu korraldame vaimulike kokkusaamisi,» rääkis Tiitus. 

Praostkond saab vaimulikele maksta ka puhkuse asendamise tasu. «On oht olla ööpäev läbi rakkes ja et vältida läbipõlemist, peab puhkama,» lausus Tiitus. 

Ta lisas, et Suure-Kõpu mõisas peetud sinod oli suurepäraselt korraldatud ning kogudus ja kohalik kogukond teevad seal suurepärast koostööd.  Viljandi praostkonna sekretär Toivo Vilumaa lisas, et sinod peeti uues koosseisus, 28 ilmiksaadikust 13 olid uued, aga vaimulikud olid kõik samad.

Kommentaarid
Tagasi üles