Aime Aasamäe koos kaasaga sai võimaluse oma sünnikodu tagasi osta alles 1971. aastal. Rehielamul, mis on ehitatud 1860. aastal, on õnneks seniajani säilinud algupärane välisilme ja samaks on jäänud ka ruumijaotus.
Tätta pole aga päris tavaline majapidamine. See on nimelt vanim säilinud Mulgi talukompleks Eestis ning selle kohta leiab artikli isegi «Eesti entsüklopeediast». 1993. aastast on see riikliku kaitse all ja 2003. aastal pälvis Viljandimaal esimesena riikliku kultuurimälestise tiitli.
Rehielamu juurde on hiljem rajatud karjalaut, viljakuivati koos aidaga, riistakuur ja saun. Majandushoonete maakividest laotud heleda vuugiga soklid püüavad pilku seniajani. Tüüpilise XIX sajandi rehielamu kambritepoolsesse otsa on ehitatud rohkete klaasakendega veranda.
Kompleksi kuulub ka 1936. aastal ehitatud keskmise suurusega kaheosaline viilkatusega elumaja, mille majandusruumide osa on risttpalk- ja eluruumide osa krohvitud puithoone.
Kui kerge oli maakonna esimese kultuurimälestise tiitlit saada?
«Teate, ma olin lihtsalt nii tragi,» vastab Aime Aasamäe sellele küsimusele naeruselt. «Õppisin Rootsi värvi keetmise ära. Mul oli üks endine Siberi-kaaslane tikuvabrikus koristaja, tema ajas värvi siis luuaga laiali. Vikatiga sai õuemuru niidetud, katused said järk-järgult uuendatud. Mingi aeg hakkas meil palju külalisi käima, Tallinnast tuldi isegi bussidega.»
Tätta tegutseb mahemajandus- ja elatustaluna. Nüüd on toimetamise enda kätte võtnud juba nooremad põlvkonnad.
MÄRTSIKÜÜDITAMINE
Märtsiküüditamine oli Eestis 1949. aastal 25. märtsist 29. märtsi õhtuni Nõukogude Liidu võimude korraldusel teoks saanud elanike massiline vägivaldne ümberasustamine Eestist Venemaa Siberi piirkonda.
• Noorim küüditatu oli teadaolevalt kolmepäevane Anne Ojaäär Hiiumaalt ja vanim 95-aastane Maria Räägel Abja vallast.
• Julgeolekuorganite andmetel saadeti küüditamisoperatsiooniga Eestist välja 7552 perekonda ehk 20 702 isikut.
• Siberis allutati väljasaadetud rangele järelevalvele. Nad kinnistati konkreetsetesse piirkondadesse, kust oli keelatud lahkuda.
• Väljasaadetute töö- ja elamistingimused olid piirkonniti väga erinevad ning inimeste käekäik võis sellest lähtuvalt drastiliselt erineda. Raskem oli olukord peredel, kus tööl käis vaid ema, kes pidi toitma lapsed ja tihti ka üks-kaks vanavanemat. Sellise kooslusega pered võitlesid ellujäämise eest peaaegu kogu asumisel viibimise kestel.
• Kokku suri 1949. aastal asumisel umbes 15 protsenti küüditatutest.
Allikad: Vikipeedia, estonica.org