P, 3.12.2023

Märtsikuu rekordilisest pakasest möödub 75 aastat

Aivar Aotäht
, reporter
Facebook
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Külmakaunis loodus.
Külmakaunis loodus. Foto: Elmo Riig

Algava nädala teisipäeval täitub 75 aastat päevast, mil Viljandis ja mitmel pool mujal Eestis sündisid senini kehtivad külmarekordid.

Oli sõjaaeg, mis tõi ilmavaatluste ajalukku lünki, kuid 1942. aasta 14. märtsil oli Viljandi ilmajaama töötaja oma ametipostil ning registreeris minimaalseks õhutemperatuuriks –29,1 kraadi.

Ilm oli toona kevadkuu kohta sedavõrd käre, et Kuusiku ilmajaamas läks samal kuupäeval kirja kogu Eesti märtsikuu külmarekord: suisa –35,1 kraadi. Loomulikult on seegi rekord senini jõus.

Viimati valitses märtsis krõbe külm aga üsna hiljuti. Nimelt mõõtis 2005. aasta 11. märtsil Jõgeva ilmajaam tolle kuu külmatipuks –27,8 kraadi. Lumepinnal fikseeris Valga jaam samal ajal –32,9 kraadi.

Märtsikuu soojarekordid on ilmajaamad mõõtnud peamiselt kuu lõpus. Viljandi soojatipuna on kirjas 17,4 kraadi, mis läks kirja 2007. aasta 28. märtsil.

Kogu Eesti esimese kevadkuu soojarekord on 18,9 kraadi – see pärineb 1968. aasta 30. märtsist Valgast.

Märtsiäärmusi arvestades ilmneb, et sel kuul on õhutemperatuur Eestis kõikunud lausa 54 kraadi võrra.

Facebook

Märksõnad

Tagasi üles