N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Viljandi lõunasupid on hinda väärt

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Viljandi lõunasupid on hinda väärt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kartul ja porgand olid paljudes suppides peamised koostisosad. Maitsed olid aga üsna erinevad. Oli mahedaid, oli vürtsiseid, aga oli ka maitselt pisut igavaid suppe.
Kartul ja porgand olid paljudes suppides peamised koostisosad. Maitsed olid aga üsna erinevad. Oli mahedaid, oli vürtsiseid, aga oli ka maitselt pisut igavaid suppe. Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Viljandi söögikohad lõunasuppi pakkudes lati alt läbi ei jookse. See sai selgeks, kui proovisin päevasuppi kolme nädala jooksul kümnes söögikohas.

Arstid ja toitumisteadlased räägivad tihti, et kontoritöötajale on kasulik süüa lõunaks suppi. Enamasti on see tervislikum ning sisaldab vähem kaloreid kui kartulist, soustist ja lihatükist koosnev praad. Kui lihtne on aga suppi Viljandi kesklinna söögikohtadest leida?

Selgub, et väga lihtne. Vaid mõni üksik kohvik, söökla või mingisse muusse kategooriasse liigitatav toidukoht on otsustanud eraldi lõunasuppi mitte pakkuda.

Kui midagi võrrelda, siis esmalt tuleb selgeks teha reeglid. Seekord jäid valikusse kesklinna piirkonna söögikohad, aga loomulikult ei jõudnud ma neist kõigisse. Ühelgi juhul ei uurinud ma enne uksest sisseastumist, mis on menüüs.

Kahel juhul kümnest oli valida kahe supi vahel. Grand Hotel Viljandi restoranis oli tol päeval, kui mina sinna sattusin, menüüs kaks päevasuppi. Valisin selle, mis tundus ahvatlevam. Bonifatiuse gildi majas tegutsevas Herr Arturis on iga päev kaks suppi. Üks neist on alati seljanka ja tõenäoliselt on see parim päevasupp, mida on Viljandis võimalik saada. Toda 2,80 eurot maksvat seljankat ma seekord aga proovima ei hakanud. Valisin teise päevasupi, mis on pisut odavam, vaheldub iga päev ja on tõenäoliselt seljankast, mis mõnikord meenutab pigem pajarooga, eeldatavasti tervislikum.

Hindepanekul lähtusin eelkõige maitsest ja vähem hinnast. Selgus aga, et hinnavahed on üsna suured. Odavaima supi, hinnaga 1,30 eurot, leidsin Viljandi kohvikust. Kalleim ootas mind Rohelise Maja kohvikus. Selle hind oli 3,50 eurot.

Kokkuvõtteks võin öelda, et päevasuppide valik on hea ja maitse põhjal otsustades on tase korralik. Loomulikult peab arvestama sellega, et paari euro eest gurmeesuppi ei saa, aga see pole tõenäoliselt ka lõunatava kontoritöötaja eesmärk.

Et maitse sõltub maitsjast, soovitan kõrvalolevasse tabelisse mitte liiga tõsiselt suhtuda, vaid ise proovima minna.

SUPID

Tabelis on toodud söögikoht, supp, hind, sööja hinnang ja hinne kümne palli süsteemis ning lõpuks ka teave, kas supp serveeritakse taldrikul või saab seda ise potist tõsta.

Grand Hotel Viljandi

Rassolnik
Hind 2,10 eurot.
Jõudsin sööma kell 12.20 ja selleks ajaks oli suppi poti põhja alles jäänud vaid pisut. Kulbiga kõvasti kraapides sai pisikese tassi täis. Maitset ei oska kiita ega laita. Hinnet kergitasid soe leib ja maitsevõi. Need olid lõunasöögi tähed.
Hinne 5.
Tõstad ise.

Vaga Mama

Kanapallisupp
Hind 2 eurot.
Lauale jõudes oli hirmus tuline – tundus, et see oli mikrolaineahjus kuumaks aetud. Tuli oodata päris tükk aega, enne kui sai sööma hakata. Supp oli vürtsikas ja sel oli ka sisu, aga vaimustuma see ei pannud. Võõramaine toit ei pruugigi kõigile meeldida.
Hinne 5.
Serveeritakse.

Viljandi kohvik

Frikadellisupp
Hind 1.30.
Tõenäoliselt linna odavaim supp. Kõhu saab täis ja tõenäoliselt just selline üks kontoriinimese lõunasöögiks mõeldud päevasupp olema peabki. Maitselt pisut igav. Koosnes puljongist, kartulist, porgandist ja frikadellidest, mis olid kuivad ja teralise konsistentsiga.
Hinne 5.
Serveeritakse.

Rohelise Maja kohvik

Hapukapsaborš
Hind 3,50 eurot.
Maitsest oli tunda, et supp on naturaalne. Liha oli aga väga napilt ja maitses natuke igavalt. Ise võis karaskit juurde võtta ja sellele võid peale määrida. Tõenäoliselt võib suppi soovi korral juurde tõsta.
Hinne 6.
Tõstad ise.

Harmoonia

Porgandi-apelsinisupp
Hind 3 eurot.
Lauale toodi väga kuumalt. Esimene lusikatäis tundus kui mahl, mida on paksendatud. Järgmised lusikatäied olid mõnusad, aga taldriku viimane kolmandik muutus läilaks. See supp oleks väga hea osa mimekäigulisest söögist, kui seda serveeritaks poole vähem.
Hinne 6.
Serveeritakse.

Herr Artur

Suitsulihasupp
Hind 2.30.
Liha, kartulit ja muud kõhtu täitvat kraami oli supis tublisti, aga puljong osutus üsna maitsetuks. Iga lusikatäis maitses seejuures pisut erinevalt, olenevalt sellest, mis just lusikale sattus. Herr Arturis on tõenäoliselt linna parim pagar. Päevasupi sööja lauale jõuavad kuklid, mis kergitavad hinnet ühe pügala võrra.
Hinne 6.
Serveeritakse.

Time Out

Metsaseenesupp
Hind 1.80 eurot.
Kõlas paremini, kui maitses. Metsaseened olid tõesti olemas ja tundusid olevat tõmmuriisikad. Supi sees oli palju asju, aga maitselt need kõik kokku ei klappinud.  Päevasupiks siiski sobiv, tummine ja odav.
Hinne 6.
Serveeritakse.

Legend

Koorene frikadellisupp
Hind 2 eurot.
Selge leemega supile oli lisatud pisut koort ning peamiseks koostisosaks olid Rakvere frikadellid. Natuke oli ka kartulit ja porgandit, leent oli üsna palju. Maitse poolest parim supp, mida mul õnnestus saada. Juurde võis võtta nisukuklit või leiba ja neile ise võid peale panna.
Hinne 7.
Serveeritakse.

Pappa Pizza

Pelmeenisupp
Hind 1,50 eurot.
Astusin ka sellesse söögisaali eelarvamusega ja taas lükati see meeldivalt ümber. Olin aastaid tagasi seisnud seal supipoti ees, milles oli ainult vedelik – kõik, mida hammustada, oli välja nokitud. Seekord oli supp kenasti sisukas. Pelmeenid oli täitsa head, kartulit ja porgandit oli piisavalt. Tõenäoliselt linna parim hinna ja kvaliteedi suhe.
Hinne 7.
Tõstad ise.

Aida kohvik

Peedi-köögiviljasupp
Hind 2,60 eurot.
Olin selle köögi supi kohta kuulnud ja lugenud vaid halba. Eeldasin, et saan viie euro eest tassi vedelikku, mis maitseb nagu vesi. Sain aga meeldiva üllatuse osaliseks: supp oli liha puudumisest hoolimata väga hea.
Hinne 8.
Serveeritakse.

 

Märksõnad
Tagasi üles