N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Parmupill on pill nagu iga teinegi

Tiina Sarv
, reporter
Parmupill on pill nagu iga teinegi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Parmupilli mängib Cätlin Mägi.
Parmupilli mängib Cätlin Mägi. Foto: Erakogu

​Küsimusele, kuidas täna Tallinnas peetaval parmupillifestivalil võiks kõlada nende rahvalike instrumentidega jämmimine, vastas korraldaja Kairi Leivo, et parmupill on pill nagu iga teinegi.

«Kogu festivalipäeva jooksul õpitakse eri gruppides uusi lugusid, mida siis hiljem koos mängitakse. Või õpetab keegi osalistest teistele midagi uut ja seejärel musitseeritakse koos,» selgitas ta.

See on juba neljas parmupillifestival, mille August Pulsti õpistu korraldab. Kohal on nii algajad kui ka meistrid. Maailma ühe vanima muusikainstrumendi õpitoad lõpevad korraldajate sõnul ägeda ja suurepärase parmupillikontserdi ja tantsupeoga.

August Pulsti õpistu juhataja Kairi Leivo julgustas kõiki uudishimulikke: «Parmupill on üks hea pill, mida saab õppida nooti tundmata ja ka siis, kui pole ainumatki pilli õppinud. Vaja on vaid tahtmist, ühte näppu ja parmupilli.»

Lisaks festivali harivale rollile peab rahvapillide ja -kultuuri asjatundja Leivo üritust oluliseks sel põhjusel, et parmupill nagu mitmed teised Eesti pillid on olnud väljasuremisohus. «25 aastat on kõvasti õlga alla pandud, et tuua parmupill, torupill, rahvakannel ja Hiiu kannel tagasi lavadele ning panna need klassikaliste pillide kõrval võrdväärselt kõlama. Nimetatud pillid on meie rahvapillid ning rahva lugupidamise oma väärika ajalooga ära teeninud,» rääkis ta.

Algajatele ja edasijõudnutele jagavad täna õpetust Cätlin Mägi, Juhan Suits, Katariin Raska, Meisterjaan, Merike Paberits, Ulvi Võsa ja Vladimir Markov kaugelt Irkutski linnast. 

Mullusel festivalil osales 141 parmupillihuvilist.

Märksõnad
Tagasi üles