Meie poliitikute laialt levinud kinnitus «Meil on pikk pink» kõlab parteibosside unistusena, mille täitumist me just sageli kohanud ei ole. Parteikontorite keskpärased kasvandikud on sageli osutunud keskpärasteks ametnikeks, kelle tegevusest suurt jälge maha ei jää.
Parteikontorid annavad meile teada oma tuhandetesse ulatuvast liikmete arvust. Tegelikkus tundub olevat midagi muud. Reformierakonna liidri valimiskampaanias liikusid kirjad aadressidele, millel ei ole mingit pistmist selle partei tegevusega. Näiteks saatsid mõlemad liidriks pürginud mehed minu postkasti oma reklaamprospekti inimesele, kel ei ole juba vähemalt kümme aastat selle aadressiga vähimatki seost. Kahtlustan, et ka Reformierakonnaga mitte.
JÄÄGITU TOETUS USA avantüüridele Lähis-Idas ja araabia maailmas meie julgeolekut ei taga. Ajakirjanik Jürgen Tamme märgib 3. jaanuari Postimehes, et Eestigi olevat oma truuduse kinnituseks saatnud Süüria mässulistele kurdidele Kalašnikovi padruneid. Vaevalt see Süüria presidendi Bashshār al-Asadi kukutamisel erilist rolli mängib. Pigem meenutab Eesti tegevus Jan Husi tuleriidale oksaraage loopivat usuhullu mutikest, kes loodab sellega ketseri hinge igavesest põrgutulest päästa.
Riikidel ei ole sõpru, riikidel on huvid. Hea küsimus on, mis huvid on ameeriklastel Ida-Euroopas peale soovi, et Venemaa ei muutuks uuesti arvestatavaks suurriigiks. Majanduslikus mõttes Venemaa seda praegu kindlasti ei ole ja tundub, et valdava osa meie kaasmaalaste arvates ta selleks ka kunagi ei saa. Arvestades Venemaa tooraine ressursse ja territooriumi, mina selles väga kindel ei ole.
Tundub, et niimoodi mõtlevad mõned veel. Saksamaa endine liidukantsler Gerhard Schröder, kelle valitsemise ajal pandi alus Saksamaa Liitvabariigi majanduse heale käekäigule, ja ka tulevane USA välisminister Rex Tillerson näivad sama meelt olevat.
Vene rublagi on juba tõusu kursil. Kevadel sai euro eest 80 rubla, nüüd liigub kurss 60 poole.
Ja veel: kes oleks võinud mõnikümmend aastat tagasi arvata, et kommunistide lagastatud Hiinast kujuneb lühikese ajaga maailma majandusvõim number üks ja seda veel sama, kommunistliku partei juhtimisel?